› bieżące
08:57 / 27.11.2014

Zmiana programu pokazów pofestiwalowych "Żydowskie Motywy"

Zmiana programu pokazów pofestiwalowych

„Myśląc o Auschwitz” i „Żydowski kardynał” – to dwa filmy, które będzie można zobaczyć już jutro (piątek, 28 listopada) o godz. 18.00 w Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej w ramach pokazów pofestiwalowych 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. Wstęp wolny.

Program projekcji w ramach pokazów pofestiwalowych 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy w Bibliotece Elbląskiej uległ zmianie z powodu awarii technicznej sprzętu, która miała miejsce w piątek 21 listopada. Dwa ostatnie filmy („Ojciec i syn” i „Regina”) zostaną wyświetlone w piątek 12 grudnia.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY "ŻYDOWSKIE MOTYWY" jest jednym z największych tego typu festiwali w Europie, skoncentrowanym na tematyce żydowskiej we współczesnej kinematografii. Festiwal ma na celu pokazywanie tego, co najciekawsze w kulturze, historii i tradycji żydowskiej, a także promowanie idei tolerancji i wielokulturowości.

Miejsce projekcji: Sala Audiowizualna Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7.

„Myśląc o Auschwitz”, reż. Assaf Machnes, (Izrael/Polska/UK, 2013, 16’)

O filmie: Roy, izraelski nastolatek, przyjeżdża do Polski z wycieczką szkolną zwiedzającą obozy zagłady i miejsca pamięci. Jednakże dla Roya wspominanie Holokaustu nie jest jedynym celem podróży; jest zainteresowany dziewczyną z klasy o imieniu Vered. Rozdarty pomiędzy obsesją społeczeństwa dotyczącą przeszłości a obsesją kolegów w sprawie seksu Roy próbuje zdobyć uczucie Vered, co stwarza dwuznaczne sytuacje balansujące między tragedią a zabawą.

Nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Żydowskim Festiwalu Filmowym w Jerozolimie, Nagroda ARTE na Międzynarodowym Studenckim Festiwalu Filmowym w Monachium (2013), Nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego na FF w Quinta Praia (2013), Najlepszy film krótkometrażowy na Młodzieżowym Międzynarodowym Festiwalu Mediów Youki (Niemcy, 2013), Wyróżnienie Specjalne na MFF Molodist (Kijów, 2013)

kraj i rok produkcji: Izrael, Polska, Wielka Brytania, 2013
scenariusz i reżyseria: Assaf Machnes
zdjęcia: Itay Gross
montaż: Guy Natanel
obsada: Yoav Rottman, Inbal Erez, Myrav Osofsky
produkcja: Assaf Machnes
rodzaj filmu: krótkometrażowy
czas trwania: 16 min.

„Żydowski kardynał”, reż. Ilan Duran-Cohen, (Francja, 2013, 97’)

O filmie: Niewielu ludzi doświadcza podobnego losu co Jean-Marie Lustiger. Urodził się w rodzinie żydowskiej, a został kardynałem. W wielu 14 lat, podczas okupacji Francji, wbrew woli rodziców przeszedł na katolicyzm. Był już jakiś czas księdzem, gdy nagle zaczął się wspinać po drabinie kościelnej hierarchii dzięki Janowi Pawłowi II, z którym szybko się zaprzyjaźnił. W 1985 r. polski zakon Karmelitanek osiadł za przeklętymi murami Auschwitz, gdzie została zamordowana Giselle Lustiger. Jean-Marie Lustiger, wyjątkowy człowiek Kościoła, został wybrany by rozwiązać zaistniały konflikt, który odzwierciedla również jego osobiste dylematy.

Nagroda publiczności dla najlepszego filmu fabularnego na Żydowskim Festiwalu Filmowym w Bostonie (2013, Nagroda SIGNIS na Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo (2013), Grand Prix na Festiwalu w Luchon (2013), Nagroda Złotego Ptaka za najlepszy dramat telewizyjny na Międzynarodowym Festiwalu w Seulu (2013)

kraj i rok produkcji: Francja, 2013
reżyseria: Ilan Duran-Cohen
scenariusz: Chantal de Rudder zdjęcia: Ilan Duran-Cohen
montaż: Elif Uluengin muzyka: Nathaniel Méchaly
obsada: Laurent Lucas, Aurélien Recoing, Audrey Dana, Henri Guybet, Alex Skarbek
produkcja: Scarlett Production, Fugitive Productions, Arte France, Euro Media France
rodzaj filmu: fabularny
czas trwania: 97 min.

Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%