Zmiana w ustawie o działkach. Czy to koniec walki o ogródek?
fot. elblag.net
Rodzinny ogródek działkowy pełni nie tylko ważną rolę w urbanistyce, ekosystemie miast, ochronie środowiska przyrodniczego. Może być swego rodzaju odskocznią od dnia codziennego dla mieszkańców dużych miast, alternatywą aktywnego odpoczynku, rekreacji, spędzania wolnego czasu. Przede wszystkim jest jednak daje możliwość do prowadzenia upraw ogrodniczych.
Jeszcze niedawno istniała obawa, że rodzinne ogródki działkowe znikną całkowicie z mapy Polski. Nowe przepisy zakładały likwidację Polskiego Związku Działkowców oraz zniesienie możliwości nieodpłatnego, wieczystego użytkowania przez działkowców gruntów leżących w zasobach Skarbu Państwa. Tak jednak się nie stanie.
Długo trwała walka o zachowanie dawnych zasad. Działkowicze robili wszystko, aby ustawa nie została zmieniona. Wysyłali petycje, zbierali prawie milion podpisów.
Jak informuje dział prawny Polskiego Związku Działkowców - Powstały cztery różne projekty ustaw, w tym projekt obywatelski, który wygrał. Posłowie chcieli wnieść liczne niekorzystne dla działkowców przepisy, tak jednak się nie stało. Chociaż ustawa trochę się zmieni, to nie wniesie żadnych niekorzystynych dla działkowców zmian.
14 grudnia br. Parlament RP zakończył pracę nad ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych. Teraz Prezydent ma 21 dni na rozpatrzenie projektu ustawy. Jak zmienią się zasady funkcjonowania działek?
Ustawa wejdzie w życie 14 stycznia 2014. Reguluje ona zakładanie, funkcjonowanie oraz likwidację rodzinnych ogródków działkowych.
Polski Związek Działkowców zostanie przekształcony w stowarzyszenie ogrodowe, które będzie powołane przez działkowców i zajmie się prowadzeniem ogrodów. Powstanie możliwość odłączenia się od stowarzyszenia. Prawem do nieruchomości będzie dzierżawa. Działkowcy w dalszym ciągu będą pokrywali koszty związane z inwestycjami i funkcjonowaniem ogrodów. Likwidacja będzie możliwa na cel publiczny, ze wskazaniem nieruchomości zamiennej oraz za zgodą działkowca.