› rozwój i edukacja
18:55 / 26.03.2014

Zmiany w szkołach. Podwyżki dla nauczycieli, woźnych, konserwatorów

Zmiany w szkołach. Podwyżki dla nauczycieli, woźnych, konserwatorów

fot. Konrad Kacprzak

Miasto chce wprowadzić ujednolicenie wynagrodzeń w elbląskich szkołach. Dotychczasowe pensje dla pracowników placówek edukacyjnych będą wyrównane, bo w skali całego miasta były mocno zróżnicowane. Oprócz tego mają być zmiany dotyczące specjalnych dodatków, przysługujących odpowiednim nauczycielom oraz bezpłatnych zajęć dla najmłodszych.

- Nieodpłatne zajęcia dodatkowe w przedszkolach. Będzie 189 godzin zajęć z logopedii, w których weźmie udział 862 dzieci. Również z gimnastyki, z których skorzysta kilkaset dzieci. Od września wprowadzone zostaną zajęcia z języka angielskiego w liczbie 60 godzin lekcyjnych w tygodniu w 60 grupach dla 5-6 latków w przedszkolach i 6 latków w szkołach podstawowych. Jednak nie będziemy zatrudniać dodatkowych nauczycieli, zajęcia będą prowadzić nauczyciele ze szkół, którzy w ten sposób uzupełnią swoje etaty - mówi Marek Pruszak wiceprezydent Elbląga.

- Zamieniamy zajęcia z tzw. eksulywnych sportów, takich jak tenis na te związane z pomocą psychologiczno - pedagogiczną, ponieważ coraz więcej dzieci wymaga takich zajęć - dodaje Iwona Mikulska dyrektor Departamentu Edukacji.

Nawiązała do przygotowań szkół do przyjęcia 6 latków. – Ponad tysiąc uczniów przestąpi do nauki, to będzie około 25 klas więcej. Szkoły są przygotowane, jednak trzeba jeszcze kilka rzeczy poprawić i w tej sprawie dyrektorzy będą składać wnioski do Ministerstwa Edukacji Narodowej o dofinansowanie.

- Zwiększamy dodatek dla wychowawców w przedszkolach ze 120 zł na 130 zł, bo pracują podobnie jak ich odpowiednicy w szkołach. Podwyższamy dodatek za szkodliwe warunki pracy dla nauczycieli z np. ośrodków opiekuńczych z 26 na 40 zł. Miasto chce w sposób naturalny wygasić dodatek jednorazowy dla nauczycieli mianowanych i stażystów w wysokości 50 zł – mówi Marek Pruszak.

W przypadku wolnych wakatów dyrektorzy będą musieli zatrudniać nauczyciela zwalnianego z innej szkoły, albo takiego, który ma niepełny etat. - Chcemy również ograniczyć liczbę nadgodzin i dać szansę tym, którzy nie mają pełnych etatów – wyjaśnia.

Dodatkowo pracownikom obsługi szkół to znaczy kucharkom, woźnym, konserwatorom, mają zostać wyrównane pensje, bowiem różnice w tej kwestii są w Elblągu duże, dochodzące nawet do 500 zł.

4
3
oceń tekst 7 głosów 57%