› bieżące
09:30 / 11.03.2015

Żmija zygzakowata w szkole podstawowej

Żmija zygzakowata w szkole podstawowej

fot. http://www.panoramio.com/ PPawel

Wczesnym rankiem strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Malborka zostali wezwani do Szkoły Podstawowej im. EDYTY CZOSKÓWNY w Szymankowie, by złapać węża, który do placówki prawdopodobnie dostał się w dniu wczorajszym wraz z opałem dostarczanym do szkoły.

Żmija ma znakomicie rozwinięty aparat jadowy. Specjalnej budowy zęby, zaopatrzone w kanaliki, przypominają „strzykawkę”, dawkującą truciznę w ciało ukąszonej ofiary. Zęby te są normalnie odwiedzione w tył w położenie „marszowe” i dopiero w czasie ataku, za pomocą napięcia odpowiednich mięśni, ustawiane w pozycji pozwalającej na zadanie ciosu. Swe ofiary żmija pożera już martwe, inaczej niż np. wąż Eskulapa czy zaskroniec, które są dusicielami.

W odróżnieniu od innych węży oko żmii ma pionową źrenicę, chociaż nie zalecam zaglądać jej w oczy dla identyfikacji gatunku. Poznać ją można przede wszystkim po zygzakowatej czarnej wstędze, ciągnącej się od karku do końca ogona, zwanej „wstęgą kainową”. Jest ona doskonale widoczna u osobników o ubarwieniu popielatym i rdzawym, zaś u osobników o ubarwieniu melanistycznym, czyli jednolicie czarnych, niemal zupełnie zlewa się z barwą ciała.

Żmija w naszych warunkach dorasta maksymalnie do 80 cm długości, samce zwykle są mniejsze. W sen zimowy zapada w październiku, budzi się w marcu, by w kwietniu i maju odprawić swe gody.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%