› bieżące
20:00 / 15.10.2014

Znamy kolejnego kandydata na prezydenta miasta

Znamy kolejnego kandydata na prezydenta miasta

Do szóstki znanych już wcześnie kandydatów na prezydenta miasta dołączył właśnie kolejny. Tym razem swojego przedstawiciela na ten urząd przedstawił KWW Elblążanie Razem. Kim jest kolejny kandydat? Jaki program mają Elblążanie Razem?

KWW Elblążanie Razem jak na razie działa poza medialnym szumem. Nie było oficjalnych konferencji prasowych ani informacji dla mediów. Wiadomo, że Komitet zarejestrował swoje listy wyborcze do Rady Miasta Elbląga. Długo jednak zwlekano z prezentacją kandydata na prezydenta miasta. Udało nam się ustalić, że jest nim Robert Grabowski, elbląski przedsiębiorca.

Jak sami o sobie mówią, są elblążanami nie związanymi z żadną partią, reprezentującymi różne grupy zawodowe i społeczne. Są wśród nich zarówno przedsiębiorcy i pracownicy, jak też emeryci i osoby bezrobotne.

Najważniejszym celem KWW Elblążanie Razem jest praca i rozwój. Komitet podkreśla ważną rolę miasta jako podmiotu aktywnego, budującego obszar sprzyjający rozwojowi biznesu, tworzenie atrakcyjnych warunków dotyczących przestrzeni biznesowej a co za tym idzie tworzącego miejsca pracy dla swoich mieszkańców.

Robert Grabowski zaznacza, że sposobem na rozwój Elbląga jest partnerstwo publiczno prywatne (PPP). Miasto, poprzez PPP kreuje powstawanie nowych miejsc pracy. Zamiast prywatyzacji majątku miasta, należy zastosować leasing zwrotny – licząc na wzrost wartości majątku Elbląga. Zadaniem miasta w partnerstwie publiczno-prywatnym jest świadczenie usług dla mieszkańców, a zadaniem partnera prywatnego osiąganie zysków. Przedsiębiorstwa związane z PPP będą zatrudniały naszych mieszkańców.

Konieczna jest reorganizacja spółek miejskich na tyle, żeby zaczęły przynosić zyski dla miasta i jego mieszkańców. Kolejnym aspektem jest połączenie przywilejów dla wszystkich przedsiębiorców. Miasto musi postawić również na rolnictwo i przemysł przetwórczy. Władze okolicznych samorządów oczekują od Elbląga, że stanie się lokalnym liderem. Sukces Elbląga ma przyciągnąć inwestorów zewnętrznych zarówno z kraju jak i z zagranicy.

Powstanie giełdy owocowo-warzywnej, reorganizacja targowiska miejskiego czy inwestycja w stadion miejski wraz z mieszkańcami to kolejne zadanie dla przyszłej Rady Miasta. Należy również wspomóc branże, które mają ogromne tradycje w naszym mieście – takie jak przemysł metalurgiczny czy meblowy.

Kolejną niewykorzystaną w pełni dziedziną jest turystyka. Kandydatka na radną Anna Stelmach w branży turystycznej widzi miejsca pracy dla elblążan. Miasto ma ściśle współpracować z Elbląskim Klastrem Turystycznym. Jest to stowarzyszenie powstałe z inicjatywy podmiotów gospodarczych branży turystycznej i około turystycznej miasta Elbląga, powiatu elbląskiego oraz okolic Elbląga.

Należy ożywić elbląskie Stare Miasto, poprzez zachęcenie młodych artystów ze Szkoły Muzycznej i Plastycznej do występów publicznych czy prezentacji swoich prac. Zagospodarować należy do tego celu Wyspę Spichrzów. Zorganizujmy rozrywkę na świeżym powietrzu dla turystów, by nie ograniczali swoich wycieczek do podróży Kanałem Elbląskim. Przyroda wokół Elbląga jest na tyle atrakcyjna, że należałoby przygotować materiał filmowy, który powinien być emitowany w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych w celu przyciągnięcia nowych turystów. Dobrym rozwiązaniem są znane imprezy cykliczne, do których należy niewątpliwie Święto Chleba. Znakomicie wypadają również akcje „Elbląg za pół ceny". Rozwiązania te należy kontynuować.

Kolejną ważną sprawą jest oddłużenie mieszkań należących do zasobów ZBK. Podwyżka czynszów w 2012 roku przyczyniła się do znacznego wzrostu zadłużenia.
 

 

29
41
oceń tekst 70 głosów 41%