› inwestycje
14:08 / 16.06.2012

Znamy projektanta drogi ekspresowej z Elbląga do Gdańska

Znamy projektanta drogi ekspresowej z Elbląga do Gdańska

fot. Marcin Rysicki

Gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dokonał wyboru firmy, która zaprojektuje ponad 40 km odcinek drogi ekspresowej z Kazimierzowa do Koszwał. Do podpisania umowy z wykonawcą doszło na początku czerwca. Projektant będzie miał 20 miesięcy na wykonanie projektów budowlanego i wykonawczego nowej, dwujezdniowej „ekspresówki”.

Przetarg na zaprojektowanie drogi ekspresowej S7 na odcinku od Koszwał do Kazimierzowa,  GDDKiA Oddział w Gdańsku ogłosiła w styczniu. 12 marca nastąpiło otwarcie dziewięciu ofert, które złożono w postępowaniu. Ich wartość zamknęła się w kwotach od 7 do 20 mln zł. 30 kwietnia, po dokonaniu badania i oceny dwóch nieodrzuconych ofert, jako najkorzystniejszą wybrana została ta, złożona przez Transprojekt Gdański Sp. z o.o. Firma z Gdańska zaoferowała, że wykona pełną dokumentację projektową za kwotę 7 mln 882 tys. 951 zł.

Niedawno, 6 czerwca doszło do podpisania umowy z wyłonionym w przetargu wykonawcą. Zgodnie z nią projektant ma 20 miesięcy na sporządzenie dokumentacji. Następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

Przyszła droga ekspresowa z Gdańska do Elbląga o długości 41,5 km, będzie drogą dwujezdniową z dwoma pasami ruchu i rezerwacją miejsca pod trzeci pas w każdym kierunku. W większości będzie ona pokrywała się z istniejącą drogą krajową nr 7, jednak na niektórych odcinkach przebiegać będzie nowym korytarzem.

Początek projektowanej trasy zlokalizowany będzie w miejscowości Koszwały i łączył się będzie z oddaną ostatnio do użytku, południową obwodnicą Gdańska. Koniec projektowanej trasy w miejscowości Kazimierzowo, dowiązany zostanie do istniejącej obwodnicy Elbląga.

Na całej długości trasy przewidziano budowę pięciu węzłów drogowych. W projekcie przewiduje się, że dostęp do drogi ekspresowej S7 odbywać się będzie tylko poprzez dwupoziomowe węzły: Węzeł „Cedry Małe” (przesunięcie likwidowanego węzła „Kiezmark”), Węzeł „Dworek”, Węzeł „Nowy Dwór Gd.”, Węzeł „Ryki” oraz Węzeł „Elbląg – Zachód”. Od podstaw powstać ma także nowa przeprawa na rzece Nogat. Kompleksowo modernizacji poddany zostanie również most na Wiśle w Kiezmarku. Na całym odcinku przewidziano lokalizację dwóch miejsc obsługi podróżnych (MOP).

Prace projektowe i budowlane nie obejmować będą części istniejącego odcinka dwujezdniowej Obwodnicy Nowego Dworu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 7. Na odcinku tym przewidziano jednak ułożenie nowej nawierzchni jezdni.

Szacuje się, iż cały proces realizacji inwestycji wyniesie łącznie 68 miesięcy (zależny jest on jednak od okresów trwania procedur przetargowych oraz realizacji robót budowlanych).

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Powiązane artykuły

Ekspresowa „siódemka” na razie tylko w kawałkach

24.09.2012 komentarzy 1

Jeszcze w listopadzie kierowcy pojadą nowym odcinkiem drogi S7 z Olsztynka do Nidzicy. Po jego oddaniu do użytku, ekspresówka z Gdańska do Warszawy liczyć...

Będą środki na budowę kolejnych dróg ekspresowych. Zielone światło dla rozbudowy S7

15.10.2012 komentarzy 1

W latach 2012-2015 na autostrady i drogi krajowe rząd zamierza przeznaczyć 43 mld zł. Ponad 30 mld zł mają natomiast sięgać w najbliższych 3 latach, wydatki...