› uczucia i seks
13:40 / 10.08.2012

Znane zioła mogą poprawić libido u kobiet

Znane zioła mogą poprawić libido u kobiet

fot. www.tientea.pl

Już w starożytności ludzie szukali środków, które wzmagałyby ich osłabione libido lub urozmaicały życie intymne. Współczesne czasy (tempo życia, stres) sprawiają, że takie poszukiwania są jeszcze bardziej aktualne. Zdecydowanie mniej uwagi poświęca się niestety zaburzeniom seksualnym występującym u kobiet. Tymczasem obniżenie libido czy niedostateczne odczuwanie przyjemności z seksu to problem ponad 30% żeńskiej części populacji na świecie. Jakie są tego przyczyny i czy kobieta może się w jakikolwiek sposób wspomóc? 

Co to jest libido?
Mechanizmy sterujące podnieceniem seksualnym u kobiet są bardzo złożone. Jest to kombinacja wpływu hormonów, reakcji naczyń krwionośnych oraz odpowiedzi na uwalnianie się tzw. neuroprzekaźników, które działają na określone struktury w mózgu oraz receptory rozsiane w obrębie erogennych stref kobiecego ciała. 
 
Z drugiej strony, o narastaniu podniecenia seksualnego, w ogromnej mierze decyduje po prostu … nastrój kobiety. 
 
Przyczyny spadku kobiecego libido
Poziom libido u kobiety jest wartością bardzo zmienną. Na skutek przewlekłych chorób (np. cukrzycy, choć zaburzeniom seksualnym występującym u kobiet - diabetyczek poświęca się niestety bardzo mało uwagi), zespołów depresyjnych czy zaburzeń hormonalnych (menopauza), popęd seksualny może być okresowo albo na stałe osłabiony. Bywa też jednak, że sytuacja nie ma żadnego chorobowego podłoża, a problem tkwi jedynie w przemęczeniu czy chwilowym spadku nastroju. Wówczas warto wesprzeć organizm aptecznymi suplementami diety o takim właśnie przeznaczeniu.
 
Roślinna, intymna pomoc
Istnieją suplementy uzupełniające kobiecą dietę w składniki (najczęściej roślinne) wspomagające osłabiony popęd seksualny. W ich skład wchodzą rośliny o powszechnie znanym działaniu afrodyzyjnym (lubczyk, seler) czy wykazujące działanie adaptogenne i przeciwdziałające stresowi (żeń-szeń). Spośród „egzotyczniejszych” preparatów ziołowych na uwagę zasługuje też wyciąg z kory Muira-Puama, znajdujący się w niektórych suplementach wspomagających libido. Surowiec ten ma długą tradycję stosowania w południowo-amerykańskiej medycynie ludowej. 
 
Popularny w opisywanym użyciu jest także miłorząb japoński (Ginkgo Biloba). Fakt ten można tłumaczyć tym, że wyciąg z liści miłorzębu, poprzez usprawnienie krążenia obwodowego i aktywność przeciwagregacyjną powoduje zwiększenie przepływu krwi w narządach płciowych, co może poprawić funkcje seksualne. Ciekawym przykładem jest również korzeń maki. Zawiera on argininę, będącą prekursorem tlenku azotu. Tlenek azotu (NO) odgrywa kluczową rolę w pojawieniu się miejscowej reakcji na bodźce seksualne. Rozkurcza on ściany naczyń krwionośnych, co powoduje zwiększony napływ krwi do narządów płciowych, a w końcowym efekcie ułatwia ich nawilżenie i zwiększa wrażliwość na bodźce. Sprzyja więc podnieceniu oraz odczuwaniu pełnej satysfakcji ze współżycia seksualnego.
 
Bądźmy ostrożne!
Przedstawione składniki roślinne nie wyczerpują szerokiego asortymentu tego typu środków, ostatnio coraz częściej dostępnych w sprzedaży internetowej. I tu warto zaapelować o zaopatrywanie się w tego typu suplementy – wyłącznie w aptekach. Definicję sfałszowanego leku stworzyła Światowa Organizacja Zdrowia. Co prawda nie ma definicji sfałszowanego suplementu diety, ale znanych jest wiele przypadków, kiedy po zbadaniu preparatu zakupionego od przygodnego, internetowego sprzedawcy, okazało się, że produkty sprzedawane jako suplementy diety zawierały silnie działające substancje chemiczne (których jako suplementy bezwzględnie nie powinny zawierać). Podkreślmy więc na koniec, że najbezpieczniejszym miejscem do zakupu suplementów diety jest apteka. W ten sposób mamy pewność co do pochodzenia i przechowywania tego typu preparatów. 
 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%