› bieżące
12:50 / 16.08.2013

Zobacz gdzie w Elblągu są Gorące Punkty. Hot Spoty na celowniku

Zobacz gdzie w Elblągu są Gorące Punkty. Hot Spoty na celowniku

fot. Artur Borkowski

Od momentu kiedy w Elblągu pojawiły się Hot Spoty, minęły dwa lata. Powstały z myślą o turystach. Z gorących punktów ochoczo korzystają także elblążanie. Hot spoty w naszym mieście – zlokalizowane są w 8 punktach, m.in. na dworcu, Starym Mieście i budynku MOSiR. Do tego dochodzi 20 publicznych punktów dostępu do Internetu. Liczba 28 wypada blado, przy innych miastach w Polsce. W Szczecinie hot spotów jest 160. Czy sieć darmowych punktów korzystania z Internetu rozszerzy  się u nas?

Hot Spot to otwarty punkt dostępu umożliwiający połączenie z Internetem za pomocą sieci bezprzewodowej opartej na standardzie WiFi. Umożliwia posiadaczom komputerów przenośnych: laptopów a także, telefonów komórkowych i innych urządzeń (np. odbiorników GPS) wyposażonych w bezprzewodową kartę sieciową, pobieranie danych.

Jak informuje nas Monika Borzdyńska, Asystent w Biurze Prezydenta Miasta Elbląg:

- Obecnie nie jest planowana budowa nowych HotSpotów. Należy pamiętać, że bezpłatne lub za cenę niższą niż rynkowa udostępnianie Internetu przez samorząd lokalny może się wiązać z zakłócaniem konkurencji i na każdy nadajnik trzeba uzyskać opinię lub zgodę w formie decyzji administracyjnej Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Taką opinię w zakresie uruchomionych w 2011 roku 8 HotSpot'ów na terenie miasta Elbląg nasze miasto uzyskało w lipcu 2012 roku.

Elblążanie podnoszą dyskusję na temat zwiększenia liczby Gorących Punktów w mieście. Jak twierdzą -  Hot Spoty ułatwiają tyrystom zwiedzanie zabytków i są dowodem na to, że Elbląg jest nowoczesnym miastem, które się rozwija. Sprawdziliśmy, wszystkie punkty z listy Hot Spot w naszym mieście - w każdym z nich Internet działał bez zarzutów.

-Problemy z dostępem do HotSpot'ów występowały na początku ich uruchomienia tj. w 2011 roku. Obecnie od dłuższego czasu nie notujemy żadnych problemów z dostępem do bezpłatnej sieci "ELMAN-Elblag". Należy pamiętać, że zgodnie z opinię Prezesa Urzędu Komunikacji na HotSpot'y, uruchomione przez miasto Elbląg, zostało nałożone ograniczenie prędkości połączenia do 1 Mbit/s oraz ograniczenie czasu jednorazowej sesji nie dłuższy niż 60 minut. Są to ograniczenia i tak zdecydowanie mniej restrykcyjne niż dopuszcza to w swoim stanowisku Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej - dodaje Monika Borzdyńska.

Korzystanie z Hot Spotów w związku z konkurencją na rynku dostawców Internetu wiąże się jednak z następującymi ograniczeniami:

1. Wysyłanie i odbieranie danych z maksymalną prędkością połączenia wynosi nie więcej niż 256kbit/s;

2. Czas jednorazowej sesji w ramach dostępu nieodpłatnego nie będzie dłuższy niż 60 minut, przy czym ograniczenie połączenia dotyczyć będzie: a) urządzenia końcowego lub b) użytkownika, jeżeli będzie on rejestrowany;

3. Miesięczny limit transferu danych wynosi: nie więcej niż 750 MB dla użytkownika, z zastrzeżeniem indywidualnego podejścia uzasadnionego sytuacją na poszczególnych rynkach lokalnych, które może spowodować obniżenie tej granicy lub odstąpienie od tego ograniczenia;

4. Przyznanie użytkownikowi lub urządzeniu końcowego indywidualnego kodu dostępu do sieci Internet w celu rozliczania ograniczeń.

Poniżej zamieszczamy listę lokalizacji hotspotów i publicznych punktów dostępu do Internetu


Hot Spoty


1. Na wieży Ratusza Miejskiego ul. Łączności 1 

2. Na Bramie Targowej ul. Stary Rynek

3. Na budynku Biblioteki Elbląskiej przy ul. Świętego Ducha 3-7

4. Na budynku dworca PKS Plac Dworcowy 4

5. Na budynku filii Biblioteki Elbląskiej przy ul. Ogólnej 59

6. Na budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Czerwonego Krzyża 2

7. W budynku MOSiR ul. Karowa 1

8. W budynku Centrum Sportowo-Biznesowego Al. Grunwaldzka 135

Punkty PIAP

1. Urząd Miejski WSO Referat Obsługi Kierowców, Pl. Dworcowy 4

2. Filia Biblioteki Miejskiej nr 1 i 10, ul. Brzeska 5

3. Urząd Miejski (WK i WS), ul. Czerwonego Krzyża 2

4. Urząd Miejski, Wydział Świadczeń Rodzinnych, ul. Jaśminowa 11

5. MOSIR Lodowisko Sztucznie Mrożone, ul. Karowa 1

6. Bursa Szkolna nr 4, ul. Komeńskiego 37

7. Urząd Miejski, ul. Łączności 1

8. Filia Biblioteki Miejskiej nr 8, ul. Mielczarskiego 22

9. Filia Biblioteki Miejskiej nr 4 i 16 , ul. Ogólna 59

10. Filia Biblioteki Miejskiej nr 3 i 6, ul. Piłsudskiego 17

11. Biblioteka Literacka, ul. Zamkowa 1

12.  Bursa Szkolna nr 2, ul. Pułaskiego 1A

13. MOSIR Hotel Wodnik, ul. Radomska 29

14. Powiatowy Urząd Pracy, ul. Saperów 24

15. Filia Biblioteki nr 13 i 15, ul. Słoneczna 29-31

16. Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida, ul. świętego Ducha 3-7

17. Bursa Szkolna nr 3, ul. Wapienna 17

18. MOPS, ul. Winna 9

19. Urząd Miejski w Elblągu, ul. Stary Rynek 25

20. SPSZOZ im. Jana Pawła II, ul. Żeromskiego 22

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Powiązane artykuły

Elbląg nadal pozostaje internetową „białą plamą”

22.05.2013 komentarzy 6

Powstały z myślą o gościach odwiedzających nasze miasto, ale korzystać z nich mogą wszyscy zainteresowani. Mowa tu o hotspotach, których w Elblągu mamy...

Strefy bezprzewodowego internetu przy przystankach komunikacji miejskiej?

20.11.2013 komentarzy 1

Na sesji Rady Miasta pojawił się pomysł zwiększenia zasięgu tzw. PIAP-ów (tzn. publicznych punktów dostępu do Internetu), które byłyby...