Zobacz pełną galerię występów Międzynarodowych Spotkań Artystycznych
fot. Bartłomiej Ryś
Dynamika, dużo różnorodnych działań, ciekawe spektakle, koncerty, dużo fajnej publiczności – tak 8. MSA podsumowuje organizatorka Spotkań Teresa Miłoszewska. - Oprócz uczestników są z nami także osoby sprawne i mieszkańcy naszego miasta i regionu i to jest dla nas najważniejsze. Bo to jest sens tej imprezy – integracja i pokazanie szerszej publiczności efektów pracy terapeutów z osobami z niepełnosprawnościami.
Kończą się Międzynarodowe Spotkania Artystyczne, jakie po raz ósmy zorganizowało Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" i Stowarzyszenie Kulturalne „Viva Art" . W tegorocznym programie imprezy znalazły się m.in. koncerty Szymona Wydry i zespołu Jafia Namuel.
- Bardzo się cieszę, że zaproszeni artyści otworzyli się na publiczność sprawiając, że współtworzyła z nimi te koncerty – mówi Teresa Miłoszewska. – Pozytywnie zaskoczył mnie Szymon Wydra, który bardzo otworzył się na słuchaczy, wchodził z nimi w interakcję, a po koncercie poświęcił im mnóstwo czasu podpisując autografy i fotografując się z uczestnikami.
Istotnym punktem programu są warsztaty. Jak podkreśla organizatorka poświęcono im dużo miejsca, ponieważ ważnym jest, by opiekunowie i terapeuci wyjeżdżali z Elbląga z pakietem nowych technik, nowych pomysłów na pracę z osobami z niepełnosprawnościami.
- CSE jest w regionie wiodącą placówką jeśli chodzi o arteterapię, zwłaszcza w zakresie technik plastycznych. Mamy świetnych specjalistów, mamy wypracowane metody i tym możemy się dzielić na arenie międzynarodowej – dodaje organizatorka. – Znaczący jest też warsztat prowadzony przez grupę szwedzką łączący terapeutów i uczestników.
Można już mówić o owocach 8. MSA – to zaproszenia grup teatralnych do udziału w innych festiwalach czy nowe przyjaźnie między terapeutami i uczestnikami.
- Już dziś wiem, że będę kontynuowała współpracę z zespołem „Lviv Ladies" z Lwowa – mówi Teresa Miłoszewska. Tym, co zostanie po tegorocznych Spotkaniach oprócz wrażeń, nowych doświadczeń i kontaktów, są także wystawy. Do 14 grudnia na II piętrze CSE oglądać można niezwykłe fotografie autorstwa Krzysztofa Gołucha prezentowane pod tytułem „Przełamując stereotypy", które pięknie wpisują się w ideę wydarzenia. To wystawa wielokrotnie nagradzana, która prezentowana była w całym kraju, jak i poza jego granicami. Można także podziwiać prace nadesłane na konkurs „Kompozycje" oraz poplenerową wystawę z pleneru „Impresje", której towarzyszy publikacja.
Tegoroczna edycja Spotkań porównywana była z wiodącymi festiwalami w kraju, jak Międzynarodowe Biennale „Terapia i Teatr" w Łodzi. Wyjątkowa aura elbląskich spotkań i wzajemna życzliwość – okazywana zarówno przez widownię, jak i wolontariuszy wspomagających organizatorów – sprawiły, że już dziś pytano o kolejną edycję MSA.
Głównym Partnerem imprezy jest Grupa LOTOS S.A. Sponsorem MSA jest FLSmidth MAAG Gear.
Dofinansowano ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Gminy Miasto Elbląg.
Tekst: Sylwia Warzechowska / CSE Światowid
Zdjęcia: Bartłomiej Ryś / elblag.net
#ponadpodziałami