› bieżące
09:47 / 04.05.2013

Zobacz to niezwykłe odkrycie, nim znów pochłonie je ziemia

Zobacz to niezwykłe odkrycie, nim znów pochłonie je ziemia

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Rzadko zdarza się w Elblągu, aby prace drogowe odkryły tak wiele niezwykłych zabytków dawnego miasta. Archeolodzy mają co robić, ponieważ budowa drogi 503 musi trwać. Jest to więc jedyna taka okazja, aby obejrzeć niezwykłe wykopaliska, nim ponownie pochłonie je ziemia.

Dawny, zapomniany już Elbląg, znów wyłonił się z odmętów historii oraz warstw ziemi. Oczom archeologów ukazały się fragmenty murów miejskich, zabudowań, wodociągu. Wiedza o przeszłości naszego miasta została poszerzona. Archeolodzy cały czas pracują na stanowiskach, aby wykonać potrzebną dokumentację. Niestety, remont drogi 503 musi trwać i wkrótce pozostałości murów obronnych i zabudowy znów zostaną pokryte ziemią. Jest więc teraz niezwykła okazja, aby móc przyjść i obejrzeć wykopaliska. Mury obronne szacowane są na erę nowożytną.

- Na dzień dzisiejszy nie jestem jeszcze w stanie powiedzieć zbyt wiele, ale wiem na pewno, że zgodnie z wcześniejszymi domysłami, są to pozostałości dawnej fortyfikacji – mówi Grażyna Nawrolska, archeolog czuwająca nad przebiegiem prac. - Mamy do czynienia z dużym pomieszczeniem, które cały czas staramy się odsłonić. To co udało nam się odkryć, musimy teraz dokładnie wyczyścić. Dopiero wtedy będziemy mieli warunki aby rozpocząć badanie obiektu pod kątem jego pochodzenia – dodaje.

Według informacji podanych przez Grażynę Nawrolską, jest za wcześnie aby łączyć obecne wykopalisko z odkrytą w ubiegłym roku częścią dawnego bastionu, znajdującego się przy ulicy Pocztowej. Taka wersja jest jednak bardzo prawdopodobna.

- W chwili obecnej nie posiadamy jeszcze nawet informacji o czasach z których konstrukcja może pochodzić. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, po długim weekendzie majowym być może zdołamy podać więcej szczegółów. Zaczęliśmy natomiast tworzenie rysunków dokumentujących pierwszą część znaleziska – kwituje szefowa prac archeologicznych.

Niedawno na stanowiskach archeologów żywą lekcję historii mieli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. Jednak każdy mieszkaniec naszego miasta może przyjść i obejrzeć archeologiczne znalezisko. 

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Powiązane artykuły

Sensacyjne odkrycia elbląskich archeologów. Takich znalezisk jeszcze nie mieliśmy

24.05.2013 komentarzy 3

Fragmenty nieznanych murów obronnych oraz liczne artefakty. Wyniki poszukiwań zaskoczyły samych archeologów. Odnaleziono elementy nieznanego bastionu, a...

Kolejne odkrycie na drodze 503. Czy budowa się opóźni?

26.07.2013 komentarzy 1

Robotnicy odkryli kolejne niezwykle znalezisko na drodze nr 503. Tym razem natrafiono na narożnik obiektu, który może być elementem nieznanej fortyfikacji....

Zdjęcia ilość zdjęć 13