› bieżące
10:07 / 04.02.2013

Zobacz wizualizację drogi ekspresowej Elbląg-Gdańsk. Jest już film

Zobacz wizualizację drogi ekspresowej Elbląg-Gdańsk. Jest już film

W sieci pojawił się materiał filmowy prezentujący planowaną do realizacji drogę ekspresową Gdańsk – Elbląg. Nie trzeba dodawać, że na tę nitkę „ekspresówki” elblążanie czekają z utęsknieniem, ponieważ skróci ona bardzo czas podróży do Trójmiasta.

Od dobrych kilku miesięcy możemy wygodnie i szybko zmierzać samochodem w kierunku Ostródy, pokonując trasę nowoczesnym odcinkiem drogi ekspresowej. Przynajmniej do Miłomłyna możemy jechać wykorzystując dwa pasy w obie strony. Tymczasem nadal czekamy na podobne rozwiązanie drogowe w kierunku Trójmiasta. Tu niestety mamy takie udogodnienia tylko na niewielkim skrawku trasy, tuż za wyjazdem z Gdańska.

Tymczasem w sieci internetowej pojawił się film prezentujący już planowaną trasę szybkiego ruchu na linii Elbląg – Gdańsk. Co tylko rozbudziło ciekawość i apetyt elblążan na bardziej komfortową i szybką jazdę do Trójmiasta.

Przetarg na zaprojektowanie drogi ekspresowej S7 na odcinku od Koszwał do Kazimierzowa,  GDDKiA Oddział w Gdańsku ogłosiła w styczniu 2012 r. 12 marca ub. r. nastąpiło otwarcie dziewięciu ofert, które złożono w postępowaniu. Ich wartość zamknęła się w kwotach od 7 do 20 mln zł. 30 kwietnia 2012 R., po dokonaniu badania i oceny dwóch nieodrzuconych ofert, jako najkorzystniejszą wybrana została ta, złożona przez Transprojekt Gdański Sp. z o.o. Firma z Gdańska zaoferowała, że wykona pełną dokumentację projektową za kwotę 7 mln 882 tys. 951 zł.

6 czerwca 2012 r. doszło do podpisania umowy z wyłonionym w przetargu wykonawcą. Zgodnie z nią projektant ma 20 miesięcy na sporządzenie dokumentacji. Następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

Przyszła droga ekspresowa z Gdańska do Elbląga o długości 41,5 km, będzie drogą dwujezdniową z dwoma pasami ruchu i rezerwacją miejsca pod trzeci pas w każdym kierunku. W większości będzie ona pokrywała się z istniejącą drogą krajową nr 7, jednak na niektórych odcinkach przebiegać będzie nowym korytarzem.
Początek projektowanej trasy zlokalizowany będzie w miejscowości Koszwały i łączył się będzie z oddaną ostatnio do użytku, południową obwodnicą Gdańska. Koniec projektowanej trasy w miejscowości Kazimierzowo, dowiązany zostanie do istniejącej obwodnicy Elbląga.

Prace projektowe i budowlane nie będą obejmować części istniejącego odcinka dwujezdniowej Obwodnicy Nowego Dworu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 7. Na odcinku tym przewidziano jednak ułożenie nowej nawierzchni jezdni.

Szacuje się, iż cały proces realizacji inwestycji wyniesie łącznie 68 miesięcy (zależny jest on jednak od okresów trwania procedur przetargowych oraz realizacji robót budowlanych).

15
1
oceń tekst 16 głosów 94%

Powiązane artykuły

Wzrasta ruch samochodowy na siódemce Elbląg - Gdańsk

01.03.2014 komentarzy 3

Więcej aut na krajowej siódemce z Elbląga do Gdańska. Mniej na 91 czyli trasie Tczew - Pruszcz Gdański. Tak wynika z najnowszego raportu natężenia ruchu na...