› bieżące
10:40 / 23.09.2019

Żołnierska podróż historyczna

Żołnierska podróż historyczna

fot. mjr Dariusz Guzenda, Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód

Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód zakończyli podróż historyczno - geograficzną.

Przez trzy dni, od 17 do 19 września, żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód wraz z zastępcą dowódcy dywizji gen. bryg. Karelem Řehką brali udział w podróży historyczno - geograficznej pk. Amber Panorama. Podróż miała na celu zapoznanie się z wybranymi umocnieniami i stanowiskami dowodzenia z czasów II Wojny Światowej oraz omówienie ważniejszych bitew, które rozgrywały się na terenie północno - wschodniej Polski. Przeprowadzono również studium terenowe wskazując historyczne przykłady jego wykorzystania podczas działań wojennych. 

Podczas podróży żołnierze zwiedzili, między innymi, zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, Kwaterę Główną Niemieckich Wojsk Lądowych w Mamerkach oraz Twierdzę Osowiec. Zapoznali się także z zadaniami oraz historią 9 Pułku Rozpoznawczego i 14 Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej. Ważnym elementem było upamiętnienie kpt. Władysława Raginisa wraz z żołnierzami poległymi w obronie Wizny w 1939 r. oraz poległych w bitwie pod Ostrołęką w 1831 roku.

Każda dyskusja, wykład i studium terenowe dały istotną lekcję personelowi dowództwa dywizji będącego istotną częścią wzmocnionej Wysuniętej Obecności (enhanced Forward Presence - eFP) NATO, która wzmacnia wschodnią flankę Sojuszu.

mjr Dariusz Guzenda, Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%