Żołnierze kryptolodzy i specjaliści cyberbezpieczeństwa pilnie poszukiwani w Elblągu
fot. www.polska-zbrojna.pl
Wojsko chce zatrudnić nowych żołnierzy w wielu jednostkach w całym kraju, między innymi w batalionie reprezentacyjnym WP w Warszawie, w 16 Batalionie Powietrznodesantowym w Krakowie. Także w Elblągu szukają chętnych do 16 Batalionu Dowodzenia. W tej jednostce wolne są stanowiska podoficerskie w korpusie osobowym łączności oraz kryptologii i cyberbezpieczeństwa.
Z komunikatu o zmianach organizacyjno-kadrowych Centrum Operacyjnego MON wynika, że nastąpił wzrost liczby żołnierzy z 96 tys. w roku 2015 do 106 tys. w roku 2017.
Zapotrzebowanie nadal rośnie. „Polska-zbrojna” zamieściła ogłoszenia siedmiu jednostek wojskowych poszukujących nowych żołnierzy. Poszukiwani są byli wojskowi, osoby po służbie przygotowawczej z kontraktem Narodowych Sił Rezerwowych oraz czynni żołnierze, którzy chcą zmienić miejsce pracy.
Tak brzmi ogłoszenie dotyczące naszego miasta.
16 Batalion Dowodzenia w Elblągu prowadzi kwalifikacje żołnierzy rezerwy do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych zawodowych w różnych specjalnościach wojskowych. W tej jednostce wolne są także stanowiska podoficerskie w korpusie osobowym łączności oraz kryptologii i cyberbezpieczeństwa (tel. 261 312 557).
Komu odpowiada służba w Warszawie może spróbować szczęścia w Batalionie Reprezentacyjnym Wojska Polskiego, jednej z najbardziej prestiżowych jednostek. Służący tu żołnierze biorą udział w najważniejszych uroczystościach w kraju i za granicą, reprezentują też wojsko przed oficjalnymi delegacjami innych państw.
I to właśnie ze względu na specyfikę służby, kandydatom stawia się tu dodatkowe wymagania. To m.in. wzrost 178-190 cm, brak wad zewnętrznych, np. blizn i tatuaży, wiek do 28 lat oraz odpowiednia koordynacja ruchowa.
Ci, którzy się dostaną, poza wynagrodzeniem (3200-3700 brutto) mogą też liczyć na finansowy dodatek służbowy z tytułu pełnienia służby w pododdziałach reprezentacyjnych. Wynosi on 300 zł brutto miesięcznie.
Kwalifikacje odbywają się raz miesiącu. Najbliższe planowane terminy naboru to 11 maja i 1 czerwca
- czytamy w ogłoszeniu.
A może 16 Batalion Powietrzno-desantowy w Krakowie. Najbliższe kwalifikacje do służby w korpusie szeregowych odbędą się 25 kwietnia oraz 9 i 23 maja.
Od ochotników wymagana jest bardzo dobra sprawność fizyczna, odporność na stres, a także bardzo dobry stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem o zdolności do służby w wojskach powietrznodesantowych.
Jednostka preferuje kandydatów, którzy prowadzą aktywny tryb życia, posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych (np. kategoria prawa jazdy C lub C+E) i czynnie uprawiają sporty przydatne w wojsku. Chodzi tu m.in. o spadochroniarstwo, wspinaczkę wysokogórską, narciarstwo, walkę wręcz czy nurkowanie.
Swoje szanse zwiększą kandydaci, którzy mają ukończone kursy: ratownika medycznego, płetwonurka, spadochronowy albo uczestniczyli w zajęciach na obozie survivalowym.
Kwalifikacje odbywają się zazwyczaj w dwóch etapach.
Pierwszy z nich to rozmowa kwalifikacyjna, na której kandydaci przedstawiają dokumenty potwierdzające ich kwalifikacje, wykształcenie i ukończone kursy.
Drugim etapem jest sprawdzian sprawności fizycznej. By do niego przystąpić, kandydat musi posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych.
Do zaliczenia są m.in. marszobieg na 3 tys. m, skłony tułowia w przód w czasie dwóch minut, bieg wahadłowy 10x10 m.