› bieżące
12:31 / 19.04.2018

Żołnierze, także z Elbląga, w Zespole Łączności II zmiany PKW Łotwa

Żołnierze, także z Elbląga, w Zespole Łączności II zmiany PKW Łotwa

fot. Ppor. Małgorzata Zakrzewska, 9bkpanc.

Zespół Łączności II zmiany PKW Łotwa - filar efektywnego funkcjonowania systemów łączności i informatyki w Polskim Kontyngencie Wojskowym na Łotwie. 

Zespół Łączności jest wewnętrzną komórką kontyngentu i podlega bezpośrednio Dowódcy II zmiany PKW Łotwa - mjr. Leszkowi WOŹNEMU. Głównym zadaniem Zespołu Łączności jest zapewnienie sprawnego i efektywnego funkcjonowania systemów łączności i informatyki w Polskim Kontyngencie Wojskowym na Łotwie. W skład Zespołu wchodzą żołnierze, którzy na co dzień służą w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, 100 batalionie łączności w Wałczu, 9 pułku rozpoznawczym w Lidzbarku Warmińskim, 11 pułku artylerii z Węgorzewa oraz pułku wsparcia dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu.

Żołnierze Ci są wysokiej klasy specjalistami w swojej dziedzinie a dzięki ich pracy rozwinięte systemy łączności pozwalają na swobodną wymianę informacji nie tylko wewnątrz PKW, ale również z koalicjantami oraz przełożonymi w Polsce.Jednym z przedsięwzięć, w których uczestniczy Zespół Łączności są cotygodniowe treningi łączności radiowej eFP BG (enhanced Forward Presence Battle Group). W dniu 13.04.2018 r. miał miejsce jeden z takich treningów, gdzie we współpracy z żołnierzami innych kontyngentów, żołnierze przygotowywali sprzęt radiowy i rozwijali system antenowy znajdujący się na wyposażeniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Następnie, po utajnieniu sieci radiowej, przystąpili do zestawienia łączności satelitarnej w ramach eFP BG przy użyciu anteny do taktycznej łączności satelitarnej TACSAT, będącej na wyposażeniu Zespołu Łączności.

Treningi łączności radiowej, przeprowadzane regularnie pozwalają na utrwalenie wiadomości z zakresu użytkowania  i obsługi sprzętu będącego głównym narzędziem pracy. Dają również możliwość wymiany doświadczeń i sugestii między łącznościowcami z pozostałych państw członkowskich eFP BG, ale przede wszystkim tworzą bardzo sprawny, zgrany zespół specjalistów i profesjonalistów, którzy mają potrzebę ciągłego doskonalenia się i pogłębiania swojej wiedzy fachowej. Dzisiejsze systemy łączności ciągle się zmieniają, a nowoczesne technologie pozwalają na coraz łatwiejszą inwigilację, dlatego też współpraca i zdobywanie doświadczenia na arenie międzynarodowych działań pozwala na wdrażanie nowych rozwiązań i zwiększenie bezpieczeństwa wymiany informacji nie tylko na polu walki, ale i w życiu codziennym. Dlatego dobry łącznościowiec, w branży, gdzie technologia ciągle się zmienia, nieustannie się uczy i jest gotowy do zdobywania nowego doświadczenia, które będzie mógł wykorzystać w przyszłości.

Ppor. Małgorzata Zakrzewska, 9bkpanc.
 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%