› bieżące
10:48 / 11.05.2017

Żołnierze zatrzymani za handel narkotykami

  Żołnierze zatrzymani za handel narkotykami

fot. archiwum elblag.net

Żandarmeria Wojskowa rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która rozprowadzała narkotyki na terenie jednostek wojskowych. Do tej pory zatrzymano 12 osób, w tym sześciu żołnierzy 15 Brygady Zmechanizowanej. Wyjaśnieniem sprawy zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Śledczy postawili już pierwsze zarzuty – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl
 
Dwanaście osób zajmujących się dystrybucją narkotyków na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zostało zatrzymanych w dniach 8–9 maja. – Sprawą zajmował się oddział Żandarmerii Wojskowej z Elbląga. Wśród zatrzymanych było sześciu cywili, więc podczas pracy żandarmi współpracowali z policją – mówi ppłk Marcin Wiącek, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Komendy Głównej ŻW. Oficer dodaje, że w chwili zatrzymania żołnierze byli pod wpływem środków odurzających. Na miejscu odkryto hodowlę konopi oraz znaleziono sprzęt do porcjowania narkotyków. – Zabezpieczyliśmy 74 krzaki konopi indyjskich oraz przygotowane już do sprzedaży marihuanę i amfetaminę. W sumie 1700 porcji narkotyków – zaznacza podpułkownik.
 
Sprawą zatrzymanych żołnierzy zajmuje się Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – Postawiono im zarzuty popełnienia przestępstw z art. 59 oraz art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, czyli nielegalnego posiadania i udzielania substancji odurzających w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Zostały także wydane postanowienia o oddaniu zatrzymanych pod dozór policji i przełożonych wojskowych – mówi polsce-zbrojnej.pl prokurator Michał Dziekański, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – Ponieważ prokuratorzy cały czas prowadzą postępowanie sprawdzające na terenie jednostek, charakter zarzutów może jeszcze się zmienić.
Żołnierzom grozi od roku do 10 lat więzienia. Powinni także liczyć się z konsekwencjami dyscyplinarnymi. – W wojsku nie ma miejsca na działalność przestępczą. Wszyscy czekamy na rozwiązanie tej sprawy – mówi ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
 
Zatrzymanie członków zorganizowanej grupy przestępczej nie jest pierwszą interwencją w 15 Brygadzie Zmechanizowanej. W ubiegłym roku trzem żołnierzom z tej jednostki postawiono zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej oraz znieważenia policjantów i pracownika hotelu. Podczas zdarzenia wszyscy oskarżeni znajdowali się pod wpływem alkoholu. Wówczas żołnierze zostali zawieszeni w wykonywaniu obowiązków służbowych, a dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych podjął decyzję o wszczęciu procedury zmierzającej do usunięcia żołnierzy ze służby wojskowej.
 
Źródło : www.polska-zbrojna.pl
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%