› bieżące
15:18 / 26.04.2013

Żonkilowe Pola zakwitną już jutro. Nie może Cię zabraknąć

Żonkilowe Pola zakwitną już jutro. Nie może Cię zabraknąć

fot. Agnieszka Światkowska

Co roku w wielu miejscach na świecie tysiące ludzi bierze udział w akcji „Pola Nadziei” sadząc cebulki, propagując zasady opieki paliatywnej poprzez edukację społeczną oraz kwestując na rzecz hospicjów. Tak jak w poprzednich latach, elbląskie hospicjum włącza się do żonkilowej akcji, organizując przy tym wiele atrakcji, dla tych, którzy dostrzegają osoby będące pod opieką hospicjum. Tegoroczny festyn rodzinny i kwesta odbędzie się jutro  na Placu Jagiellończyka. Czym organizatorzy nas zaskoczą?

Doskonale zdajemy sobie sprawę,  w jak trudnej sytuacji życie stawia tych, którzy muszą zaakceptować to, z czym tak trudno  się pogodzić, a co w pewnym momencie staje się nieuniknione – śmierć. Elbląskie Hospicjum codziennie od 20 lat, przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę pomaga osobom terminalnie chorym oswoić się z tą myślą, a rodzinę i najbliższych chorych wspomóc w cierpieniu. I taki też jest cel tej akcji, by dać promyk nadziei tym, którym jej zabrakło.

W tym roku organizatorzy zadbali o to, by oprócz pięknych słonecznych żonkili nie zabrakło atrakcji:

- Wyłonimy i nagrodzimy zwycięzców konkursu „Jubileuszowy baner na XX – lecie Hospicjum Stacjonarnego w Elblągu” - wymienia Anna Podhorodecka z elbląskiego hospicjum. Elbląscy strażacy udostępnią samochód ratowniczo – gaśniczy z JRG 2, odbędzie się prezentacja sprzętu, pokaz ratownictwa medycznego, omówienie zasad bezpieczeństwa w domu, szkole, na wakacjach itp. W namiocie będzie wystawa sprzętu ratowniczego oraz fantom do prezentacji udzielania I – pomocy. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zorganizuje tor przeszkód, a także udostępni urządzenie – symulator zderzeń, niezwykłe wrażenia zapewnione. PGNiG przygotuje konkursy z nagrodami i malowanie twarzy. Także Stowarzyszenie Elbląg Europa wraz z Elbląskim Oddziałem Abstrakcyjnym zapewnią atrakcje dla dzieci i młodzieży : szczudlarzy, duże bańki mydlane, warsztaty z poi/ kijów ogniowych/ żonglowania/ jazdy na monocyklu/ kręcenia talerzami. A młodzież z Liceum Plastycznego w Gronowie zdobić będzie Plac Jagiellończyka żonkilowymi rysunkami.

W tym roku na kwesty 27 kwietnia zgodziły się hipermarkety Kaufland i Leclerc. Kwesta będzie prowadzona także na terenie miasta, w którą zaangażuje się ok. 400 wolontariuszy – dodaje Anna Podhorodecka. Natomiast jak co roku, niektóre szkoły i przedszkola zorganizują kwestę także na terenie swoich placówek.

Dyrektor elbląskiego hospicjum nie oszczędza na pacjentach
Zebrane datki tradycyjnie zostaną przeznaczone na zakup potrzebnego sprzętu dla pacjentów hospicjum. - W zeszłym roku zebrano prawie 20 tysięcy złotych, za co wyremontowano przyhospicyjny taras, gdzie latem pacjenci spędzają większość czasu – mówi Dyrektor Hospicjum Wiesława Pokropska.

- Od zeszłego roku używamy sprzętu do wentylacji mechanicznej. To bardzo ważny i potrzebny sprzęt dla tych, pacjentów, którzy nie są już stabilni oddechowo – wyjaśnia Wiesława Pokropska. Dzienny koszt utrzymania jednego pacjenta tzw. osobodzień wynosi 260 – 270 zł. NFZ dofinansowuje tylko 210 zł. O resztę hospicjum musi zadbać samo – dodaje dyrektor placówki.

Rocznie z pomocy stacjonarnego hospicjum korzysta 360 pacjentów, zaś z domowej opieki hospicyjnej około 300.
 

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%