› bieżące
14:40 / 14.06.2016

Zraszacz ogrodowy – podlewanie dla zabieganych

Zraszacz ogrodowy – podlewanie dla zabieganych

Zielony ogród z równiutko przyciętą trawą, kwiatami oraz krzewami to idealne miejsce na odpoczynek w leniwe popołudnie lub wolny weekend. Właśnie tam przenosi się życie rodzinne oraz towarzyskie, kiedy możemy porozmawiać z dziećmi, spotkać się z przyjaciółmi lub po prostu poczytać książkę.

Aby nasz ogród był piękny należy o niego dbać. Jednym z najlepszych sposobów jest zainstalowanie zraszacza ogrodowego, który regularnie będzie nawadniał trawę oraz pozostałą roślinność. Jak go zamontować na działce?

Zaprojektuj nawadnianie

Zanim oddamy codzienne podlewanie w „ręce” elektroniki powinniśmy sporządzić plan systemu nawadniającego. Na powierzchni ogrodu rozmieszczamy zraszacze ogrodowe, określając zasięg ich działania. Bardzo ważne jest, aby strefy te lekko na siebie nachodziły, co zagwarantuje dokładne nawodnienie w każdym miejscu. Warto tutaj wspomnieć, że zraszacz ogrodowy działa jedynie do 60% swojego zasięgu, a pozostała część zależy od czynników atmosferycznych, takich jak wiatr. Koniecznie weźmy to pod uwag planując system w swoim ogrodzie. Aby ułatwić sobie przygotowania warto podzielić ogród na sekcje, gdzie zainstalujemy urządzenia zraszające. Pozwoli to kontrolować podlewanie, np. włączać system tylko tam, gdzie jest taka potrzeba.

Zdalne sterowanie

Jeśli jesteśmy zabiegani, zapracowani lub nie chcemy codziennie pamiętać o włączeniu systemu idealnym rozwiązaniem będzie zautomatyzowanie zraszaczy ogrodowych. Wystarczy wyposażyć system w sterownik, na którym programujemy kiedy i na jak długo zraszacze mają być włączone. Mogą przykładowo uruchamiać się w konkretne dni oraz w specjalnej kolejności, aby nie zmniejszały znacząco ciśnienia wody. Ciekawymi opcjami są także czujniki: deszczowy, który w razie opadów nie włączy zraszacza i wilgoci gleby, który zareaguje zgodnie ze stanem podłoża. Dzięki temu będziemy pewni, że ogród podlany jest nie tylko regularnie, ale także odpowiednio. Pamiętajmy, aby przed zimą system odłączyć od wody i oczyścić, a wiosną sprawdzić wszystkie elementy oraz udrożnić dysze zraszaczy ogrodowych.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%