› bieżące
10:02 / 07.06.2014

Zrób zakupy już dziś. Jutro sklepy będą zamknięte!

Zrób zakupy już dziś. Jutro sklepy będą zamknięte!

Jeśli planujecie większe zakupy w ten weekend, zróbcie je w sobotę. Jutro, 8 czerwca br. Kościół Katolicki obchodzi Zielone Świątki, a jednym z objawów tego święta dla nas to zakaz handlu w ten dzień.

Jak tłumaczy rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska, zgodnie z prawem w czasie świąt obowiązuje zakaz handlu w placówkach zatrudniających pracowników. Chodzi o osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. W związku z tym super, hipermarkety i inne placówki handlowe, które w większości zatrudniają pracowników, powinny być nieczynne. W czasie świąt mogą być natomiast otwarte małe sklepiki osiedlowe. Za ladą nie mogą jednak stanąć osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a jedynie właściciele takich sklepów.

- Także osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne - podkreśla Danuta Rutkowska. Rzeczniczka zwraca uwagę, że niezgodne z prawem jest zawieranie z pracownikiem odrębnej umowy cywilnoprawnej na pracę w święta, jeśli zakres obowiązków jest identyczny z obowiązkami wykonywanymi w ramach etatu. Jest to wykroczenie karane grzywną od tysiąca do 30 tysięcy złotych.

Rzeczniczka PIP podkreśla, że kontrole wykazały, iż Polacy przyzwyczaili się już do przepisów zakazujących handlu w święta. Do Państwowej Inspekcji Pracy wpływa coraz mniej skarg z tym związanych.

źródło: Polskie Radio

3
3
oceń tekst 6 głosów 50%