Żuławy znane i nieznane. Fotorelacja z wycieczki po Gronowie Elbląskim
fot. Ryszard Siwiec
Miłośnicy Żuław, pasjonaci historii ale też i osoby mający zamiłowanie do odkrywania tego co mamy w najbliższej okolicy, wręcz na „wyciagnięcie ręki”, odkrywali uroki gminy Gronowo Elbląskie. Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”, jako główny organizator, tym samym rozpoczęło sezon wycieczkowy, mający w swoim priorytetowym przekazie – promocję atrakcyjności turystycznej regionu.
Uczestnicy autokarowej wycieczki pod „czujnym” okiem przewodnika z Oddziału Ziemi Elbląskiej PTTK, przemierzyli ponad 40 kilometrów, zwiedzili 10 miejscowości z terenu gminy, tym samym zgłębiając tajniki historii „przeszłej” oraz tej aktualnej. Spacer po niezwykle urokliwej wsi Rozgart, gdzie bogactwo zabytków kultury mennonickiej, spotykamy na każdym kroku – mennonicki „ zestaw”, czyli kościół, dzwonnica oraz cmentarz był najważniejszym punktem wraz z przypomnieniem osoby, niezwykle zasłużonej dla dawnej wsi Preussich Rosengart – Johanna Wiehlera.
Pobliskie Różany oraz jedyna zachowana przepompownia parowa na Żuławach Wiślanych, to „kwiatek na torcie”, wycieczki żuławskiej, nie każdy bowiem ma możliwość, zajrzeć do wnętrza zabytkowej przepompowni oraz porównać pracę urządzeń odwadniających na nowej stacji pomp. Poznawczy charakter wycieczki oraz wspaniała słoneczna aura, sprzyjała uczestnikom do samego końca.
Zabytkowe mosty, kościoły, cmentarze, drewniana architektura a także miejsca charakterystyczne, wpisane w krajobraz Żuław Elbląskich, na których to położona jest gmina Gronowo Elbląskie, było tylko namiastką tego co można zobaczyć na tego typu wycieczkach. W organizację wyjazdu, włączyli się m.in. – Wójt gminy Gronowo Elbląskie, Biblioteka Publiczna z Gronowa Elbląskiego. Kulminacja i wspaniałe zakończenie programu wycieczki, to pobyt i poczęstunek w „Stodolarni”, dzięki Stowarzyszeniu mieszkańców wsi Oleśno „Wieś z pomysłem”.
Leszek Marcinkowski
Nasz redakcyjny fotograf był uczestnikiem tej wycieczki i przygotował obszerną galerię zdjęć miejsc, które widział. Zapraszamy do jej obejrzenia. Odkryjcie Żuławy znane i nieznane.