› bieżące
12:05 / 25.01.2018

ZUS wespół w zespół z PFRON-em

ZUS wespół w zespół z PFRON-em

Olsztyński Oddział ZUS nawiązał intensywną współpracę z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pracownicy oddziału uczestniczyli już w ogólnopolskiej akcji „Tydzień Przedsiębiorcy”, gdzie udzielali informacji nt. uzyskania wsparcia  ze środków  PFRON.

Współpraca jest kontynuowana i od stycznia 2018r. zostały uruchomione dyżury eksperckie pracowników warmińsko-mazurskiego PFRON-u. Osoby zainteresowane uzyskaniem informacji na temat wsparcia osób niepełnosprawnych, pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych ze środków PFRON zapraszamy do ZUS w Olsztynie, przy Placu Konsulatu Polskiego 4, na konsultacje. Dyżury będą odbywać się w jeden wtorek miesiąca w siedzibie ZUS w Olsztynie, przy Placu konsulatu Polskiego 4, w godzinach 10:00 – 13:00, w nast. dni:
1.  30 stycznia 2018 r. 
2.  20 lutego 2018 r. 
3.  20 marca  2018 r. 
4.  17 kwietnia 2018 r. 
5.   22 maja 2018 r. 
6.  19 czerwca 2018 r.
Janusz Surmacz, wz Dyrektora Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypomina, iż  nowe regulacje w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązujące od 1 stycznia 2018r. a w szczególności zmiana sposobu rozliczania składek ( w pierwszej kolejności wpłaty zaliczane są na zaległości) mogą mieć wpływ na możliwość ubiegania się o refundacje składek  na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą oraz niepełnosprawnych rolników i członków ich rodzin wypłacanych  na podstawie art. 25a-c bądź dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych wypłacane na podstawie art. 26 a-c ustawy rehabilitacji zawodowej.  
W świetle ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2016, poz. 2046, ze zm.): dla potrzeb ubiegania się o refundację składek lub dofinansowanie wynagrodzeń, termin opłacenia uznaje się za zachowany jeżeli opóźnienie w zapłacie składek  w pełnej wysokości nie przekroczyło 14 dni.
 
Złożenie wniosku do PFRON pomimo opłacenia składek po terminie uniemożliwi wypłatę bądź będzie przyczyną wezwania do zwrotu wypłaconych już dofinansowań lub refundacji.
Aby uniknąć takich sytuacji Fundusz sugeruje sprawdzenie w ZUS, czy na koncie płatnika  ubiegającego się o wyżej wskazaną pomoc nie zarejestrowano zaległości w opłacaniu składek. Można to zrobić poprzez złożenie do ZUS  wniosku o ustalenie salda na koncie lub sprawdzić stan konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W przypadku ustalenia zaległości, należy je niezwłocznie uregulować, aby kolejne wpłaty do ZUS pokrywały ubezpieczenia i fundusze za bieżące okresy sprawozdawcze.

Przedsiębiorcy mający problem z opłaceniem składek w obowiązującym terminie i w pełnej wysokości, mogą skorzystać z ulgi. Polega to na podpisaniu ugody, rozłożeniu zadłużenia na raty i wydłużeniu terminu spłaty. Pomocą w tym służą doradcy ds. ulg i umorzeń. Doradca przedstawi indywidualne i najdogodniejsze rozwiązania dla każdego przedsiębiorcy. Pomoże również w wypełnieniu i przygotowaniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o rozłożeniu zaległości na raty. Jeżeli jest prowadzone wobec nich postępowanie egzekucyjne, zostanie ono zawieszone a przedsiębiorcy będą mieli odpowiedni czas na uregulowanie wszelkich zaległości.
Mamy nadzieję, że podjęte działania zaowocują wymiernymi korzyściami dla środowiska osób niepełnosprawnych oraz ich pracodawców.
                       
Anna Ilukiewicz
 Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%