› bieżące
09:11 / 18.03.2014

Życie na podsłuchu, czyli „Ucho” Karela Kachyny na ekranie

Życie na podsłuchu, czyli „Ucho” Karela Kachyny na ekranie

fot. nadesłane

W środę 26 marca o godz. 18.15 zapraszamy do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na kolejną "perełkę" czeskiej kinematografii. Pokażemy film „Ucho” w reż. Karela Kachyny – mistrzowskie studium strachu jednostki przed systemem. Wstęp wolny.

Film „Ucho“ Karela Kachyny jest jednym z najbardziej znanych filmów zatrzymanych przez cenzurę – na ekrany kin trafił dopiero po dwudziestu latach od chwili powstania. Pokazuje wszechobecny, wyniszczający strach w najgorszym okresie stalinizmu, nieobcy nawet czołowym przywódcom partyjnym oraz destabilizującą podejrzliwość, przejawiającą się w podsłuchiwaniu wszystkiego i wszystkich. Akcja filmu rozgrywa się podczas jednej nocy, kiedy to główna para bohaterów uświadamia sobie, że znalazła się w niełasce ludzi mających władzę. Film został nakręcony według znakomitego scenariusza Jana Prochazki. Mocną stroną filmu są nie tylko znakomite dialogi, ale przede wszystkim nadzwyczaj sugestywnie zagrane role Radka Brzobohatego i Jiriny Bohdalovej.

gatunek: dramat psychologiczny; rok produkcji: 1970; czas trwania: 94 min.

Karel Kachyna – jeden z przedstawicieli czeskiej Nowej Fali (obok Jiriego Menzla, Milosa Formana, Jana Nemeca, Very Chytilovej i innych). Filmy Kachyny „Powóz do Wiednia”, „Noc panny młodej”, „Niech żyje republika” i właśnie „Ucho” zostały zakazane przez cenzurę po 1968. Artysta stworzył ponad 70 filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych, ponadto był autorem ponad 40 scenariuszy filmowych. W zeszłym roku w ramach pokazów czeskiego kina pokazywaliśmy „Śmierć pięknych saren” (na podstawie książki Oty Pavla). Film „Ucho” często porównywany jest do filmu „Rozmowy” F.F. Coppoli.

Film udostępniony dzięki uprzejmości Czeskiego Centrum w W-wie.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%