› bieżące
14:10 / 07.05.2019

Żyje tylko jeden pionier Elbląga. Jego nazwisko to na razie tajemnica

Żyje tylko jeden pionier Elbląga. Jego nazwisko to na razie tajemnica

fot. archiwum elblag.net

Dziś (7.05) Witold Wróblewski, prezydent Elbląga podczas konferencji prasowej poinformował, że żyje  jeden pionier Elbląga. Na razie nie chciał ujawnić jego nazwiska. Władze miasta apelują o przynoszenie pamiątek, spisanych lub nagranych wspomnień dotyczących pierwszych powojennych lat Elbląga. Jest wstępny program obchodów Roku Pioniera i docelowy Sprawy Elbląskiej.

Radni zdecydowali, że ten rok będzie Rokiem Pionierów. Pamiętali także o tym, że w tym roku mija 70 rocznica pożaru hali turbinowej związanego ze  Sprawą Elbląską. Więcej na ten temat tutaj.

Zaplanowane są stosowne obchody: dwie konferencje naukowe, spotkania połączone z prezentacją archiwalnych niepublikowanych zdjęć, wystawa pamiątek, publikacje naukowe i wspomnieniowe. Zostaną wybite medale okolicznościowe. Jak zapewniał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej szczegóły obchodów będą znane do 30 maja, natomiast te dotyczące Sprawy Elbląskiej już dziś.

Pracownicy Biura Konstrukcyjnego Turbin Parowych GE Power zapraszają na bezpłatne prelekcje związane z obchodami rocznicy Sprawy Elbląskiej. Odbędą się one w w Ratuszu Staromiejskim (ul. Stary Rynek 25), w czwartek (30.05) i we wtorek (18.06), w godzinach od 18 do 20. Oba spotkania o tej samej treści będą  wzbogacone o prezentację multimedialną oraz wystawę fotograficzną. Prowadzącymi będą Grażyna Wosińska, która jest autorka jedynej publikacji związanej z wydarzeniami Sprawy elbląskiej oraz Daniel Lewandowski.

17 lipca w rocznicę pożaru hali A20 odbędą się oficjalne obchody przy pomniku oraz konferncja naukowa, której organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku.

20 lipca Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego przy PTTK Elbląg zaprasza na „Sobotę z przewodnikiem PTTK”. Śladami Sprawy Elbląskiej poprowadzi Grażyna Wosińska.

Władze miasta zwróciły się z apelem w związku z organizowaniem wystaw i planowanych publikacji dotyczących pierwszych powojennych lat Elbląga.

Jeśli ktoś posiada  pamiątki, spisane lub nagrane wspomnienia dotyczące pierwszych powojennych lat Elbląga to prosimy o przyniesienie ich do Departamentu Promocji, Kultury i  Turystyki w Urzędzie Miejskim

-  informował Adam Jocz, dyrektor departamentu.

Jak się okazało żyje tylko jeden pionier Elbląga. Taki wniosek wynika z poszukiwań urzędników.

Na razie nie będziemy podawać jego nazwiska

- odpowiedział na pytania dziennikarzy podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%