› bieżące
11:11 / 18.02.2013

Żywiec Porter został ogłoszony Piwem Roku 2012

Żywiec Porter został ogłoszony Piwem Roku 2012

Piwo specjalne Grupy Żywiec – Żywiec Porter zostało ogłoszone przez Bractwo Piwne „Piwem Roku 2012”. Żywiec Porter to wyjątkowe piwo ciemne dolnej fermentacji w unikalnym stylu porter bałtycki. Warzone jest w małym Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie według najstarszej stosowanej polskiej receptury z 1881 r.

„Piwo roku” to tytuł i medal przyznawany przez Bractwo Piwne - Towarzystwo Promocji Kultury Piwa. Wyróżnienie „Piwa Roku” jest wynikiem sumy ocen, jakie dane piwo uzyskuje podczas amatorskich i profesjonalnych konkursów piwnych, odbywających się na terenie Polski w ciągu danego roku kalendarzowego. O przyznaniu tego tytułu Żywcowi Porterowi zadecydowały następujące nagrody w 2012 r.:

1. miejsce w konkursie konsumenckim podczas Chmielaków Krasnostawskich w Krasnymstawie (3 punkty),

2. miejsce na Konsumenckim Konkursie Bractwa Piwnego (2 punkty),

2. miejsce w Plebiscycie Piwo Roku Browar.biz (2 punkty).

„Tytuł Piwa Roku jest formą podsumowania i docenienia pracy danego browaru w ciągu roku. Bractwo Piwne jest przekonane, że dzięki idei Piwa Roku wzrasta ranga konkursów piwnych, a poddawane ocenom piwa są coraz lepsze” – mówi Marek Suliga, Wielki Mistrz Bractwa Piwnego.

Żywiec Porter to wyjątkowe piwo ciemne dolnej fermentacji w stylu porter bałtycki, warzone według najstarszej stosowanej polskiej receptury z 1881 r. Jej autorem był Juliusz Wagner, który od 1875 r. sprawował funkcję Arcyksiążęcego Naczelnego Piwowara. Do warzenia Żywieckiego Portera piwowarzy Grupy Żywiec wykorzystują aż 4 słody szlachetnego jęczmienia browarnianego (monachijski, pilzneński, karmelowy i palony), choć do większości piw stosuje się zazwyczaj tylko jeden. Żywiec Porter jest warzony unikalną już dziś metodą otwartej fermentacji Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie. Do jego warzenia stosuje się dekokcyjną metodę zacierania słodu. W ten sam sposób cieszyńscy piwowarzy warzą również Brackie – regionalne piwo oferowane przez Grupę Żywiec głównie na terenie 3 powiatów na południu Polski: bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego.

Porter bałtycki, którym jest Żywiec Porter, uważa się za styl piwa o najbardziej polskim rodowodzie pośród ok. 80 innych dostępnych na świecie. Pod hasłem „porter bałtycki” na wikipedia.pl można również przeczytać: „Ze względu na to, że porter bałtycki wymaga długiego, nawet kilkumiesięcznego leżakowania i jest droższy w produkcji niż większość jasnych piw typu lager, wiele dużych i znanych browarów porzuciło produkcję porterów bałtyckich i współcześnie jego warzeniem zajmują się przede wszystkim małe i średnie browary (…). Portery bałtyckie należą do najbardziej cenionych piw z Polski (…)”.

Żywiec Porter leżakuje w piwnicach Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie nawet 6 miesięcy, czyli dłużej niż niejedno wino. To również najbardziej esencjonalne piwo w naszym kraju. Jest dostępne w całej Polsce w butelkach 0,5 l i 0,33 l oraz 30 l beczkach. Obecnie stanowi aż 70 proc. wszystkich sprzedawanych porterów w Polsce. Żywiec Porter jest również ceniony za granicą. Od wielu lat Grupa Żywiec eksportuje swoją piwną specjalność m.in. do USA, Grecji i Niemiec. Niektórzy piwni smakosze, szczególnie na południu Polski, cenią sobie piwo tzw. „żnięte”, które powstaje po połączeniu Żywca lagera (jasnego) oraz Żywca Portera w dowolnych proporcjach.


Grupa Żywiec to największy pracodawca w branży piwnej, zatrudniający ponad 5000 osób i jeden z czołowych producentów piwa w Polsce. Firma jest powiązana z Grupą Heineken, największym producentem piwa w Europie. Grupa Żywiec rocznie sprzedaje 11,5 mln hektolitrów piwa warzonego w pięciu browarach w Warce, Elblągu, Leżajsku oraz Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu i Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie. Poprzez sieć prawie 50 oddziałów handlowych i blisko 900 przedstawicieli działających w całym kraju spółka oferuje prawie 30 różnych piw kilkudziesięciu tysiącom partnerów biznesowych. Marką flagową firmy jest Żywiec – jedno z największych polskich piw eksportowych (obecne dzisiaj w ponad 40 krajach), sprzedawane za granicą od ponad stu lat. Do najważniejszych marek spółki należą też Heineken, Warka, Tatra, Specjal, Strong i Leżajsk. Ważną część oferty Grupy Żywiec stanowią piwa regionalne: Królewskie (Polska centralna), Leżajsk (południowo-wschodnia) i Specjal (północna). Spółka prowadzi również dystrybucję zagranicznych piw specjalnych (Desperados, Paulaner, Guinness i Kilkenny) oraz polskich piw specjalnych (Kaper, Żywiec Porter, Radler). Grupa Żywiec jest jedyną spółką spośród największych producentów piwa notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie zadebiutowała 24.09.1991 r. Więcej informacji o firmie: www.grupazywiec.pl

Bractwo Piwne -Towarzystwo Promocji Kultury Piwa jest apolitycznym, dobrowolnym, samorządnym i trwałym zrzeszeniem osób pełnoletnich. Podstawowym celem Bractwa Piwnego jest popularyzacja w społeczeństwie piwa jako napoju alternatywnego do wysokoprocentowych i niskogatunkowych napojów alkoholowych. Swoje cele Bractwo osiąga przez m.in.: kultywowanie tradycji i tworzenie nowych wartości związanych z biesiadnym charakterem piwa, tworzenie kultury spożywania piwa w społeczeństwie, edukację i ochronę konsumenta piwa i przeprowadzanie badań wyprodukowanych piw.

Grupa Żywiec

2
1
oceń tekst 3 głosów 67%