› bieżące
09:56 / 12.11.2014

Żywiołak w Mjazzdze

Żywiołak w Mjazzdze

Czy folk może być heavy? Jeszcze jak! Energia jaka uwalnia się na ich koncertach zasiliłaby średniej wielkości miasto. W sobotę 15 listopada w elbląskiej Mjazzdze w ramach trasy koncertowej "Złota Karrota" wystąpi jedna z najlepszych folk-rockowych formacji ŻYWIOŁAK.

Zespół Żywiołak powstawał od początku 2005 r. - początkowo jako duet dwóch muzyków: Roberta Jaworskiego - grającego wcześniej m.in. w zespołach takich jak: "ich troLe", czy "Kapela ze Wsi Warszawa", oraz Roberta Wasilewskiego - współzałożyciela i gitarzysty zespołu "Open Folk". Niemalże cały rok 2005 to żmudna współpraca tych dwóch muzyków, do których to stopniowo dołączają dwie wokalistki: Anna Piotrowska z zespołu "Goście z Nizin" i Izabela Byra z zespołu "Detonacja" (zastąpione w 2011 roku przez Monikę Wierzbicką i Karinę Kumorek) oraz specjalista od etnicznych instrumentów perkusyjnych: Maciej Łabudzki (zastąpiony potem przez Macieja Dymka).

Za debiut zespołu Żywiołak można przyjąć występ w warszawskim klubie "Jadłodajnia Filozoficzna" 8 grudnia 2005. Już dzień później zespół bierze udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie, na którym to zostaje bardzo gorąco przyjęty i zdobywa Nagrodę Publiczności. Cztery miesiące później grupa otrzymuje Grand Prix - Nagrodę Prezesa Polskiego Radia na najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki folkowej "Nowa Tradycja" w Warszawie.

W połowie 2013 zespół zawiesił działalność. Do życia powrócił na początku tego roku. Powołany na nowo przez Roberta Jaworskiego skład ma muzycznie zmierzać w stronę dokonań zespołu znanych z płyt "Muzyka psychodelicznej Świtezianki" oraz "Nowa Ex-Tradycja".

Aktualny skład zespołu: Robert Jaworski, Michał Stawarz, Kamil Strzyżewski, Patrycja Zisch, Olga Rembowska.

Kolejna płyta pt: "Obyczaje śmiertelne", nad którą pracują muzycy, poprzedzona zostanie Epką "Muzyka Psychoaktywnego Stolema". Materiał z obu krążków oparty będzie w dziewięćdziesięciu procentach na materiale etnograficznym Pomorza. Przypadkowo i nieprzypadkowo idea ta wpisuje się idealnie w "Rok Kolbergowski". Większość muzycznych inspiracji pochodzić będzie właśnie z jego tomu "Pomorze", studiowanego przez Jaworskiego "niczym Biblia". Przeżytki zwyczajów przedchrześcijańskich na Pomorzu zachowały się o wiele mocniej, niż w innych częściach kraju. Ma to związek z ciągłymi podbojami i zmianami granic Pomorza i idącymi za tym, częstymi "zmianami orientacji wyznaniowych" jego mieszkańców.. Na tym gruncie zwyczaje przedchrześcijańskie dotrwały jeszcze nawet do lat 60ych... A jeszcze dziś w powiecie Żarnowieckim starzy ludzie witają serdecznym pozdrowieniem wstające słońce. Chyba nie bez kozery kartografowie jeszcze do XVIIIw. używali określenia Vandalia (kraj Wendów) w odniesieniu do opisywanych części Pomorza. "Tego nie dało rady odpuścić".

Sukcesy warte odnotowania: Grand Prix na "Międzynarodowym Festiwalu gry na instrumentach dawnych i byle czym" w Starogardzie Gdańskim Pierwsza nagroda w przeglądzie zespołów rockowych "Młode Wilki - Rebelia" organizowanym przez warszawski klub "Stodoła". Wybór przez Piotra Kaczkowskiego utworu "Oko Dybuka" na składankę Minimax 4 Nominacja do Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego im. Mateusza Święcickiego - "Mateusze 2007" - za nowatorstwo w zmaganiu się z folkową materią (2007)

MJAZZGA 15-11-2014 godz. 20:15
Bilety w cenie 25 zł (ilość ograniczona) i 30 zł
Organizacja SK Co Jest? i klub Mjazzga

Więcej na www.mjazzga.pl oraz www.facebook.com/klubmjazzga
Następny koncert 19-11-2014 - Schroeter & Breitfelder Trio (blues - GER)

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%