Kodano optyk

Komentarze (8)

Czy Elbląg czeka bankructwo? Spokojnie, drugiego Detroit nie będzie

wróć do artykułu

~ rakietka

2309 dni temu, 20:21 | ocena 100%

1

oceń komentarz 0 1

Bardzo fajny tekst, dziś dopiero przeczytałam. Powinniście mieć więcej takich głebszych analiz, nei same krótkie tekściki i zdjęcia. Tu widać doświadczenie i obycie autora z wieloma tematami.

odpowiedz zgłość do moderacji

~ Stefan Rembelski

2311 dni temu, 18:06 | ocena 92%

2

oceń komentarz 11 1

Świetny instruktaż w pigułce - gratulacje dla Pana Redaktora - co się wydarzy, jak nie powstrzymamy jako mieszkańcy narastającej spirali zadłużenia. Znajomość tej procedury nie jest potrzebna Kowalskiemu czy Wiśniewskiemu do niczego, ale już świadomość implikacji z niej wynikających, gdyby została wdrożona, jest dla elblążan bardzo ważna. Zabrakło mi w tym wartościowym tekście takiej oto konkluzji - czy Elbląg po kuracji jaką ewentualnie zafunduje miastu Komisarz, Elbląg będzie bardziej zasobny i rozwinięty? Otóż na pewno nie - uzdrowiona zostanie tylko struktura finansów miasta. Można to zobrazować w następujący sposób. Gdyby nad Elblągiem przeszła gwałtowna ulewa, która spowodowała by straty w infrastrukturze komunalnej i na posesjach prywatnych, to też nie bylibyśmy pozostawieni sami sobie, też otrzymalibyśmy pomoc z budżetu państwa ale czy o by oznaczało ze Elbląg stałby się bogatszy? Absolutnie nie - stąd tak ważną dla Elbląga, jest sprawa rozumnego przerwania zadłużania miasta

odpowiedz zgłość do moderacji

~ Karabasz

2311 dni temu, 19:56 | ocena 100%

3

oceń komentarz 10 0

Panie Rembelski może jakieś konkretne rozwiązania poda Pan Prezydentowi i radnym, wszak to też Pana miasto, więc powinno Panu zależeć żeby do bankructwa miasta nie doszło. Co wieloletni dyrektor małego zakładu pracy chronionej nie radzący sobie z instytucją non-profit czyli nie nastawioną na zysk, może wiedzieć o zarządzaniu miastem, o budzecie i wydatkach globalnych, może trzeba ich uswiadomić, zamiast pisać że jest źle. Jeśli tego nie rozumieją i nie wprowadza konkretnych rozwiązań, to aktualne stane się hasło śp Leppera "Wilk musi odejść", co w obecnej sytuacji uchroni miasto przed najgorszym. Mówi sie, że poprzednicy zadłużyli miasto na 300 mln zł, Pan Wilk zdążył w ciagu niespełna 0,5 roku zadłużyć na kwotę 40 mln, a więc tempo upadku na dno miasto wzrosło znacznie!

zgłość do moderacji

~ Bona , królową była.

2311 dni temu, 13:47 | ocena 100%

4

oceń komentarz 0 5

A zapewne chodzi o ten portal z którego pseudo "dziennikarz" zrobił niezłą zadymkę na Zawadzie?? No cóż czego się nie robi dla pieniędzy , po trupach byle do celu ? Tyle , że takich postaw ludzie mają dość . A i zapewne środowisko choć monolit , zapewne nie aprobuje ??

odpowiedz zgłość do moderacji

~ Ekonomista z Elbląga

2312 dni temu, 10:29 | ocena 100%

5

oceń komentarz 7 0

Panie Redaktorze. Zgadzam się z @Czytelnik, że artykuł powstał w oparciu o publikację na łamach innego portalu. Dobrze że publikacja o Elblągu w odniesieniu do upadku Detroit wywołała dyskusje, bo zawarto w tamtej publikacji wiele słusznych spostrzeżeń i uwag, które w naszym mieście mogą mieć miejsce. Choć potwierdza Pan w tej publikacji w części opinie z tamtej publikacji, mam wrażenie ze nie zrozumiał istoty sprawy. Mianowicie. Prawo dotyczące upadłości miast zmieniono stosunkowo nie dawno i ten ruch rządu był celowy. Gdyby nie decyzja władz kraju, dziś takie miasta jak Toruń byłyby bankrutami a to miałoby wpływ na wizerunek rządzącej partii. Proces destrukcji w Elblagu trwa od lat i trwał będzie dopóki nie zacznie zarządzać miastem człowiek który ma elementarną wiedzę na temat zarządzania. Nie może mieć takiej wiedzy likwidator spółdzielni inwalidów, tak jak nie miał tej wiedzy prezydent wywodzący się jeszcze z poprzedniego systemu. Odwołany prezydent z PO a bardziej jego ludzie mieli - jak mi się wydaje - najbardziej nowoczesne spojrzenie na sprawy gospodarcze ale z zarządzaniem tez im tak do końca nie szło. Prawda jest taka ze od lat Elbląg upada i to nie podlega dyskusji. Jeżeli ten stan rzeczy nie zostanie zatrzymany to za kilkadziesiąt lat ani ja (bo mam już swoje lata) ani Pan (bo nie będzie Pan widział sensu) nie będziemy tu żyć. W publikacji o Elblągu, ktory podzieli los Detroit zawarto szereg prawdziwych przypuszczeń i ekonomicznych faktów. Pan potwierdza to w części wspominając o komisarzy o szukaniu oszczędności przez likwidację kosztownych w utrzymaniu zakładów komunalnych. To będą ostatnie zakłady jakie będzie można zlikwidować. Jak Pan wie, w Elblagu nie ma już potężnych fabryk a było ich wiele. Nie ma innych dóbr które napędzaly gospodarczo Elbląg. Kolejne i ostatnie znikną wkrótce, na przełomie najbliższych lat jak nic się nie zmieni. Przykre to ale prawdziwe. Pozdrawiam.

odpowiedz zgłość do moderacji

~ michael23

2312 dni temu, 21:37 | ocena 100%

6

oceń komentarz 6 0

bogatyelblag też o tym pisał ale nie w kontekście bankructwa a zajmowania kont urzędu miasta przez komorników co na pewno utrudni rozdawnictwo na obecnym poziomie lokalnych władz...

odpowiedz zgłość do moderacji

~ czytelnik

2312 dni temu, 14:05 | ocena 100%

7

oceń komentarz 11 0

Tytuł do ewidentne odwołanie do elblag24.pl. Boli Cię redaktorze, że tam powstał taki tekst?

odpowiedz zgłość do moderacji

~ czas_minął

2313 dni temu, 11:00 | ocena 50%

8

oceń komentarz 4 4

weźmie się kredycik konsolidacyjny z przedłużonym okresem spłaty niech prawnuki mają coś od życia

odpowiedz zgłość do moderacji