M2 - warsztat.pl

Komentarze (16)

Czy możliwe jest połączenie miasta Elbląg i gminy wiejskiej?

wróć do artykułu

~ turysta

2259 dni temu, 20:54

1

oceń komentarz 0 0

Osada Truso znajdowała się nad jeziorem drużno obok miejscowości Janów,nie mylić z Janowem obok Kazimierzowa. Jagodno to pomyłka.

odpowiedz zgłość do moderacji

~ kuba

2265 dni temu, 20:26 | ocena 50%

2

oceń komentarz 16 16

I kto by pomyślał że tyle świeżości w tej inicjatywie będzie ? bardzo dobry początek jestem dobrej myśli i powodzenia.

odpowiedz zgłość do moderacji

~ Stefan Rembelski

2265 dni temu, 15:04 | ocena 50%

3

oceń komentarz 18 18

Gdybyś mieszkańcu gminy był uprzejmy zajrzeć w budżet swojej gminy to byś zobaczył że całe dochody to 24 miliony z czego dotacja celowa to16 milionów , a zadłużenie gminy to 15 milionów. Liczby nie kłamią - gdyby gmina dostała z tej dotacji 15% to by było 15 milionów. Mogłaby za te pieniądze spłacić całe zadłużenie lub aplikować o unijne pieniądze na własne projekty na kwotę 45 milionów złotych - twojej wyobraźni pozostawiam co za to można zrobić . może sam masz jakiś pomysł na inwestycję w gminie - proszę nie krepuj się napisz i jak chcesz podpisz się imieniem i nazwiskiem. W tedzy będziemy mogli o tym porozmawiać na serio. Pozdrawiam

odpowiedz zgłość do moderacji

~ mieszkaniec gminy

2265 dni temu, 13:39 | ocena 74%

4

oceń komentarz 7 20

Łapy precz od Gminy, dlaczego kiedyś mieszkańcy Gronowa nie zgodzili się na przyłączenie ich do E-ga? bo wtedy nic by nie mieli, chcecie przyłączyć gminę do miasta na takiej zasadzie jak przyłączyli Elbląg do Warmińsko Mazurskiego, żeby kasę ciągnąć.

odpowiedz zgłość do moderacji

~ do peowiec

2265 dni temu, 11:47 | ocena 67%

5

oceń komentarz 8 16

Ale za referendum też stoi EKO...

odpowiedz zgłość do moderacji

~ karolina

2265 dni temu, 11:42 | ocena 76%

6

oceń komentarz 13 4

Należy pozyskiwać makszymalnie środki dla Elbląga z każdego możliwego źródła . dzieci mieszkają w blokach w Elblągu a dziadki w gminie Elbląg więc jesto jedna wielaka rodzina - skorzystamy wszyscy i wyperzedzimy w inwestycjach Olsztyn i chociarzby z tego powodu warto.

odpowiedz zgłość do moderacji

~ powiec

2265 dni temu, 11:31 | ocena 73%

7

oceń komentarz 16 6

Brawo EKO to jest wreszcie jakiś konkret a nie jakiej piedułowate bezproduktywne referenda!

odpowiedz zgłość do moderacji

~ sedno sprawy

2265 dni temu, 11:31 | ocena 82%

8

oceń komentarz 9 2

Jeżeli przyjąć sposób myślenia mieszczucha to nic nie można zrobić tylko gadać czyli tak jak dotąd przez 25 lat. Idea bardzo dobra i mądra - ta madrość polegać powinna na tym że większy czyli miasto Elbląg podzieli się z gminą nie na zasadzie proporcjonalnej, tylko gmina zyska proporcjonalnie więcej z tego 100 milionowego bonusa. Na tym polega rozsądek większego. Gmina, która nie cierpi na nadmiar dochodów chętnie skorzysta z takiej oferty.

odpowiedz zgłość do moderacji

~ endek

2265 dni temu, 09:33 | ocena 100%

9

oceń komentarz 11 0

Możliwe także wyższe - 5 proc. wpływy z PIT przez 5 lat. Mieszkańcy gminy mogliby domagać się w negocjacjach obniżenie podatku, opłat adiacenckich etc. Sołectwa w miastach mogą być dofinansowane z funduszu sołeckiego. Niestety oprócz oczywistych zalet są też wady – w wyborach samorządowych nie będzie stosowana jednomandatowa ordynacja wyborcza.

odpowiedz zgłość do moderacji

~ mieszczuch2

2265 dni temu, 09:27 | ocena 57%

10

oceń komentarz 8 6

I jeszcze jedno: EKO słusznie zauważa, że wchłaniając gminę Elbląg zyska bezpośredni dostęp do pomorskiego. Zakładając, że dojdzie do planowanego referendum w sprawie zmiany województwa, jak tego dokonać, gdy Elbląg obecnie jest wyspą otoczoną przez gminę? O ile pamiętam, to w '99 w trakcie referendum za przyłączeniem Elbląga do pomorskiego, mieszkańcy gminy Elbląg chcieli pozostać przy Olsztynie

odpowiedz zgłość do moderacji

~ mieszczuch

2265 dni temu, 09:24 | ocena 69%

11

oceń komentarz 4 9

Autorzy powołują się na przykład zielonogórski, tylko tam prace nad "wchłonięciem" okolicznych miejscowości - przekonywanie ludzi do tego rozwiązania - trwały kilka lat. Podobnie rzecz się miała w Rzeszowie - był to proces wieloletni. Przypomnę, że przed laty Elbląg chciał włączyć w swoje granice Gronowo Górne, ale mieszkańcy tej miejscowości nie zgodzili się na to. Władze gminy Elbląg też dobrowolnie nie zgodzą się na takie rozwiązanie, bo dla nich oznacza to utratę "stołków". Tak więc powyższy tekst należy traktować jako czcze gadanie. Potrzeba wieloletniej, intensywnej kampanii w regionie, aby coś takiego zrealizować - licząc się przy tym z oporem władz gminy.

odpowiedz zgłość do moderacji

~ Agnieszka K.

2265 dni temu, 08:49 | ocena 95%

12

oceń komentarz 18 1

"....przyniesie także ministerialny bonus w kwocie 100 milionów złotych, który otrzyma połączony samorząd...." co prawda nie jest to 400 milionów o których wciąż bredzi Szwed ale zawsze coś!

odpowiedz zgłość do moderacji

~ kasaki

2265 dni temu, 08:41 | ocena 56%

13

oceń komentarz 4 5

Ciekawie, ciekawie. jednak zapytam trochę przewrotnie o długofalowe skutki takiego połączenia. Bo "dostęp do miejskiej infrastruktury" dla mieszkańców gminy wiejskiej raczej nie jest żadnym rewolucyjnym konkretem, przecież nikt ich nie przetrzymuje na rogatkach miasta, często w mieście pracują, może nie każda gminna miejscowość ma dobre połączenie komunikacyjne z miastem, ale to można skorygować w prostszy sposób. Tereny inwestycyjne? A teraz ich nie ma? Jak zmiana administracyjna wpłynie na inne sprawy? Edukację, ochronę zdrowia, pomoc społeczną, bezrobocie, zarządzanie? Z jednej strony jest hasło "lepszego dostępu", a z drugiej zwiększone "pogłowie" i w pakiecie także tereny niekoniecznie "inwestycyjne". a to tylko kilka ogólników. Wygląda to tak, jakby prymatem było wyrwanie ministerialnego zastrzyku finansowego, a co z resztą, nie bardzo wiadomo, choć sama idea ciekawa.

odpowiedz zgłość do moderacji

~ marek elbląski

2265 dni temu, 08:10 | ocena 92%

14

oceń komentarz 11 1

Jagodno nad jeziorem Drużno-ciekawe i zastanawiające.

odpowiedz zgłość do moderacji

~ Arnold Boczek z pod Embląga

2265 dni temu, 07:59 | ocena 78%

15

oceń komentarz 14 4

Chcieliście konkretów to macie - i teraz walcie minusiki od SLD POPIS Wróbleskiego aż do KNP, bo tylko to potraficie

odpowiedz zgłość do moderacji

~ Arek

2265 dni temu, 07:31 | ocena 76%

16

oceń komentarz 19 6

Widać w tych ludziach potencjał - myślą nowocześnie i potrafią korzystać z istniejących rozwiązań prawnych. W końcu mam wybór

odpowiedz zgłość do moderacji

wróć do artykułu