Komentarze (11)
Perspektywy rozwoju elbląskiego portu w najbliższych latach
Jak czytam ostatnie wpisy,to smutek mnie ogarnia na malkontentów, którym nigdy nic się nie podoba. Port elbląski powstał wraz z miastem i przez stulecia był integralną jego częścią, miasto Elbląg było jednym z bogatszych miast Państwa Zakonnego,jak i później w granicach Rzeczypospolitej,a to dla tego,że mieszkali tu potomkowie osadników z Lubeki,ludzie zaradni i przedsiebiorczy,dzięki którym miasto miało swoją pozycję. Wszystko byłoby fajnie,gdyby ni dzicz ze wschodu,która w 1945 obrocila w perzyne zarówno miasto jak i Port,później polscy komuniści dokonczyli dzieła. Dzisiaj władza pisowska chce reaktywowac coś co istniało dawniej. Zbudujmy przekop,reaktywujmy porty i przystanie Zalewu ,pozwolmy im się rozwijać i wyjść z marazmu i byle jakości,to życie pokaże,w jakim stopniu kanał przez Mierzeje będzie wykorzystany,na to potrzeba czasu.
Jaki niby czwarty? Niby który port Elbląg wyprzedza? Szczecin, Świnoujście, Gdynie, Gdańsk czy Police? Ktoś się chyba zagalopował z tym czwartym portem RP
Pod względem możliwości przeładunkowych. Czytaj dokładnie: "pod względem możliwości", które są wykorzystywane w niewielkim procencie.
I uważasz, że Elbląg ma większe możliwości przeładunkowe niż Police, Szczecin, Świnoujście, Gdynia czy Gdańsk? :) Radze się zapoznać jakie obecnie mają w/w porty przeładunki i jakie mają rezerwy :)
Nic takiego nie powiedziałem (że Elbląg ma większe możliwości przeładunkowe niż Szczecin, Świnoujście, Gdynia czy Gdańsk). Operuję na oficjalnych danych. Szczecin i Świnoujście są traktowane jako jeden organizm portowy i nikt nie kwestionuje ich prymatu pod każdym względem nad portem elbląskim. Podobnie sprawa wygląda z portami w Gdyni i Gdańsku. Są bezdyskusyjnie większe i o większym potencjale rozwojowym. Pozostaje port w Policach, który ma na chwilę obecną znacznie większe rozładunki niż nasz, ale jego możliwości rozwojowe są mniejsze. Jest to port bardzo specyficzny, stąd w opracowaniach tematu port w Elblągu jest traktowany jako czwarty port RP (to nie jest mój pomysł). Liczymy : Szczecin ze Świnoujściem (jeden organizm, ktrórym kieruje Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.), Gdańsk, Gdynia i Elbląg. Trochę to naciągane, ale ma przełożenie w faktach.
Z uwagi na różne o opinie w zakresie prymatu elbląskiego portu nad portem w Policach (bądź odwrotnie), po dokładnym zbadaniu sprawy poprawiłem informację w temacie kolejności jaką zajmuje elbląski port pod względem potencjalnych możliwości przeładunkowych (z czwartej pozycji na piątą). Mimo, że długość nabrzeży i duże możliwości rozwoju są z pewnością atutem portu w Elblągu, to głębokość toru wodnego i bezpośrednie sąsiedztwo dużego Portu Szczecin-Świnoujście i położenie na dogodnym szlaku komunikacyjnym, jak również bliskość dużych instalacji / zakładów przemysłowych czyni z Port Morskiego w Policach zdecydowanego lidera pod względem możliwości przeładunkowych - w stosunku do elbląskiego portu.
Jako ciekawostkę dodałbym, że zakłady w Policach czeka jeszcze bardzo duża inwestycja, co również wiąże się z rozwojem tamtego portu i zwiększenia jego możliwości przeładunkowych. Co do Świnoujścia i Szczecina to troche naciągane traktować je jako jeden port. Co prawda mają jeden zarząd ale działają jako zupełnie dwa odrębne porty. Zresztą cięzko jest liczyć je jako jeden port skoro dzieli je prawie 100 km ;) To już Gdynie i Gdańsk dzieli mniejsza odległość.
Do: soundshow.pl. Proszę, abyś przeczytał tekst ze zrozumieniem, a nie insynuował mi wypowiedzi, których nigdy nie było i nie ma. Nigdzie nie napisałem, że Port Morski Elbląg ma większe możliwości przeładunkowe od portów w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie oraz w Świnoujściu.
Tekst stanowczo za długi. Nie zawsze więcej znaczy lepiej. Zwłaszcza na tym portalu. Lepiej piszcie mniej ale konkretniej i bez błędów. Panu na razie odpuszczę bo widzę, że dopiero pan zaczyna w tym serwisie, ale radzę uważać. Przed panem przewinęło się tu wielu dziennikarzy i wszyscy na szczęście uciekli bo wiedzieli co jest grane
Być może port ma jakieś perspektywy, ale ile my wszyscy zapłacimy (w podatkach) za przekopanie Mierzei Wiślanej tego nikt nie powie. Przecież ta inwestycja będzie kosztowała w sumie ponad miliard pln! Skądś te pieniądze muszą się znaleźć. Jak myślicie, komu je zabiorą?
miliard? co najmniej 5miliardów i tylko po to żeby rocznie 2 stateczki wielkości ciężarówki z naczepą zagościły w e-gu. Elbląg wyjdzie na tym jak...