Komentarze (7)
Potrącenie na Al. Grunwaldzkiej
Tam powinien być tunel dla pieszych. Byłoby to pierwsze takie przejście w Elblągu, ale tu jest potrzebne najbardziej.
Na długości 150-200m trzy przejścia. To przy hali powinno być zlikwidowane !!!
Jonasz ! Nie rozumiem dlaczego niby to przejście jest takie niebezpieczne ? Przecież takich przejść jest w Polsce setki chyba , że w Elblągu są kierowcy " specjalnej troski " to wtedy rozumiem Pański wpis .
To przejście powinno być zlikwidowane. Tak niebezpiecznego przejścia nie ma chyba nigdzie.
" „Aleja” czy „aleja”, czyli kilka uwag o pisowni nazw ulic z tym wyrazem W jaki sposób zapisujemy nazwy alei? Wielką czy małą literą? W zasadzie oba będą poprawne, o ile znamy nietrudną zasadę, którą dziś pokrótce omówię. Wszystko zależy od liczby gramatycznej, w jakiej ów wyraz występuje. Jeśli bowiem mamy liczbę pojedynczą, to wyraz aleja zapisujemy małymi literami, np. aleja Kasztanowa, aleja Słowackiego. Od wielkiej litery piszemy nazwę tych alei, które są używane w liczbie mnogiej. Przykładem, który świetnie to obrazuje, są warszawskie Aleje Jerozolimskie oraz Aleje Ujazdowskie. Zasada ta tyczy się również skrótów. Oznacza to, że jeśli wyraz występuje w liczbie pojedynczej, piszemy go w następujący sposób: al. Mickiewicza, gdy zaś stosowany wyraz ma liczbę mnogą, konieczny jest zapis: Al. Jerozolimskie."
Radni miasta Elbląga przyjęli uchwałę, iż wszystkie ulice w naszym mieście mające w nazwie "aleja" będą pisane z dużej litery. Tak więc mamy Al. Grunwaldzka, Al. Odrodzenia. Więc dyskusja o pisaniu nazwy "aleja" z dużej lub małej litery nie mają racji bytu.
Oczywiście tam gdzie jest w nazwie "plac" też w Elblągu piszemy z dużej litery. A więc mamy Pl. Grunwaldzki, Plac Słowiański.